MWC Core 2.0.0 - en to it translation catalogue (768 entries)

en: Cost of goods
it: Costo delle merci

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Track profit and cost of goods for your store. Generate profit reports by date, product, category, and more. This feature replaces the %1$sCost of Goods%2$s plugin.
it: Tieni sotto controllo i profitti e il costo dei prodotti per il tuo negozio. Genera report sui profitti per data, prodotto, categoria e altro ancora. Questa funzione sostituisce il plugin %1$sCost of Goods%2$s.

en: Ecommerce emails
it: Email di e-commerce

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. This feature replaces the %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s plugin.
it: Personalizza le tue email in base al tuo brand per fidelizzare i clienti. Questa funzione sostituisce il plugin %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s.

en: Google analytics
it: Google Analytics

note: translators: Placeholders: %1$s and %3$s - <a> tag for the plugin link, %2$s and %4$s - </a> tag
en: Track advanced eCommerce events and more with Google Analytics. This feature replaces the %1$sGoogle Analytics%2$s and %3$sGoogle Analytics Pro%4$s plugins.
it: Monitora gli eventi di e-commerce avanzati e altro ancora con Google Analytics. Questa funzione sostituisce i plugin %1$sGoogle Analytics%2$s e %3$sGoogle Analytics Pro%4$s.

en: Sequential order numbers
it: Numeri d’ordine sequenziali

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Format order numbers, change your starting number, and differentiate free orders. This feature replaces the %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s plugin.
it: Formatta i numeri d’ordine, modifica il numero iniziale e differenzia gli ordini gratuiti. Questa funzione sostituisce il plugin %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s.

en: Shipment tracking
it: Tracciamento spedizione

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share shipment tracking information with your customers. Open one of your Processing orders to get started. This feature replaces the %1$sShipment Tracking%2$s plugin.
it: Condividi le informazioni sulla spedizione con i clienti. Apri uno dei tuoi ordini di elaborazione per iniziare. Questa funzione sostituisce il plugin %1$sShipment Tracking%2$s.

en: Discount links
it: Link di sconto

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share discount links with your customers and add coupons from ads, email campaigns, or social links. Create or edit a coupon to get started. This feature replaces the %1$sURL Coupons%2$s plugin.
it: Condividi i link agli sconti con i tuoi clienti e aggiungi buoni sconto da annunci pubblicitari, campagne email o link social. Crea o modifica un buono sconto per iniziare. Questa funzione sostituisce il plugin %1$sURL Coupons%2$s.

en: Gift certificates
it: Buoni regalo

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Create custom gift certificates that your customers can purchase and send to their friends and family. This feature replaces the %1$sPDF Product Vouchers%2$s plugin.
it: Crea buoni acquisto personalizzati che i clienti possono comprare e inviare ad amici e parenti. Questa funzione sostituisce il plugin %1$sPDF Product Vouchers%2$s.

en: Abandoned checkout reminders
it: Promemoria per i pagamenti abbandonati

en: Automatically track cart activity and send an email reminder to recover lost revenue.
it: Tieni automaticamente sotto controllo le attività del carrello e invia un promemoria via email per recuperare gli acquisti abbandonati.

en: Accept credit card payments using Stripe.
it: Accetta pagamenti con carta di credito tramite Stripe.

en: Marketplaces
it: Marketplace

en: Sell to millions of customers from one place. Offer your products everywhere, from Amazon to Instagram, all from your own online store.
it: Vendi a milioni di clienti da un unico luogo. Offri i tuoi prodotti ovunque, da Amazon a Instagram, il tutto dal tuo negozio online.

en: Take administration of order fulfillment to the next level! View latest shipping rates from your favorite providers, print labels in one click, and automate shipment tracking and customer email notifications.
it: Potenzia la gestione dell'evasione degli ordini. Visualizza le ultime tariffe di spedizione dei corrieri preferiti, stampa le etichette con un solo clic e automatizza il tracciamento della spedizione e le notifiche via email ai clienti.

en: The reseller private label ID (1 means GoDaddy, so not a reseller).
it: L’ID etichetta privata del rivenditore (1 sta per GoDaddy, quindi non un rivenditore).

en: Whether the account can manually switch between extension versions.
it: Se l’account può passare manualmente tra versioni dell’estensione.

en: Whether or not the site is sold by a reseller.
it: Se il sito è venduto da un rivenditore.

en: The product plan the given account or site has purchased
it: Il piano del prodotto acquistato dall’account o sito in questione

en: The hosting platform the given account or site is running on
it: La piattaforma di hosting su cui è attivo l’account o sito in questione

en: The ID of the customer
it: L’ID del cliente

en: The ID of the Federation Partner
it: L’ID del partner federativo

en: A list of businesses.
it: Un elenco di aziende.

en: The unique identifier for the business.
it: L’identificativo univoco dell’azienda.

en: The legal name of the business.
it: La ragione sociale dell’azienda.

en: A list of stores associated with the business.
it: Un elenco di negozi associati all’azienda.

en: The display name of the store.
it: Il nome visualizzato del negozio.

en: The unique identifier for the store.
it: L’identificativo univoco del negozio.

en: The access token string as issued by the authorization server.
it: La stringa del token di accesso emesso dal server di autorizzazione.

en: Number of seconds to expiration of the access token.
it: Numero di secondi alla scadenza del token di accesso.

en: The scope the token granted.
it: L’ambito di applicazione del token concesso.

en: Access Token ID.
it: ID del token di accesso.

en: The type of token this is.
it: Il tipo di token.

en: The care agent account on this site has been misconfigured. Please log in again to fix this issue.
it: L’account dell’agente in questo sito è stato configurato in modo errato. Accedi di nuovo per risolvere il problema.

en: Something went wrong when creating the user account.
it: Errore nella creazione dell’account utente.

note: translators: Placeholder: %s account username
en: User %s could not be logged in.
it: Impossibile connettere l’utente %s.

en: You cannot delete the main administrator account.
it: Non puoi eliminare l’account dell’amministratore principale.

en: Delete
it: Elimina

en: Other
it: Altro

en: Automatically track cart activity and recover lost revenue with a dedicated email campaign.
it: Tieni automaticamente sotto controllo le attività del carrello e recupera gli acquisti persi con una campagna email dedicata.

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unable to retrieve the email sender data.
it: Impossibile recuperare i dati del mittente dell’email.

en: Did you forget something?
it: Hai dimenticato qualcosa?

en: Content
it: Contenuto

en: Hey there! You left your shopping cart without completing your purchase just a bit ago. It's not too late to complete your purchase! All of the products are still waiting for you.
it: Salve. Poco fa hai abbandonato il carrello senza acquistare. Non è troppo tardi per completare l’acquisto! Tutti i prodotti ti stanno ancora aspettando.

en: Button text
it: Testo pulsante

en: Complete your purchase
it: Completa l’acquisto

en: Trouble checking out? We're here to help. Please reply to this email if you have any questions or need our assistance.
it: Problemi durante il pagamento? Siamo qui per aiutarti. Rispondi a questa email se hai domande o se hai bisogno della nostra assistenza.

en: Cart Recovery
it: Recupero carrello

en: Send a reminder email to customers that left products in their cart but didn't complete the checkout.
it: Invia un promemoria via email ai clienti che lasciano prodotti nel carrello senza completare il pagamento.

en: Hey {{customer_first_name}}, did you forget something?
it: Salve, {{customer_first_name}}. Hai dimenticato qualcosa?

en: Hey {{customer_first_name}}!
it: Salve, {{customer_first_name}}.

en: Your shopping cart has been reserved and is still waiting for you! In your cart, you left the following products:
it: Il tuo carrello riservato ti sta aspettando. Nel carrello sono rimasti i seguenti prodotti:

en: It's not too late to complete this purchase -- these products are still waiting for you!
it: Non è troppo tardi per completare l’acquisto: questi prodotti ti stanno ancora aspettando!

en: Your shopping cart was reserved a few days ago and it will expire soon. In your cart, you left the following products:
it: Il tuo carrello è stato riservato qualche giorno fa e scadrà presto. Nel carrello sono rimasti i seguenti prodotti:

en: Ready to complete this purchase before your cart expires? Click the above button to purchase these items.
it: Vuoi completare l’acquisto prima che il carrello scada? Fai clic sul pulsante qui sopra per acquistare questi articoli.

en: Your email and cart will be saved so we can send you an email reminder about this order.
it: Il tuo indirizzo email e il tuo carrello saranno salvati in modo da poterti inviare un promemoria via email per questo ordine.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
it: Hai tentato di modificare un articolo che non esiste. Forse è stato eliminato?

en: Product not found.
it: Prodotto non trovato.

en: Product categories must be deleted in Commerce Home
it: Le categorie di prodotti devono essere eliminate nella home di Commerce

en: Delete product category
it: Elimina categoria di prodotti

note: translators: External link icon
en: Delete %s
it: Elimina %s

en: The "Any" attribute cannot be used for variable products synced with your GoDaddy Commerce product catalog. Please specify the attribute value for each variation, then save your changes.
it: L’attributo "Qualsiasi" non può essere utilizzato per i prodotti con varianti sincronizzati con il catalogo prodotti di GoDaddy Commerce. Specifica il valore dell’attributo per ogni variante, quindi salva le modifiche.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag
en: Required for storing Product data in Commerce Home. Stock management can be enabled or disabled per product. Learn more about %1$sproduct inventory settings%2$s.
it: Necessario per memorizzare i dati dei prodotti nella home di Commerce. La gestione delle scorte può essere abilitata o disabilitata per ogni prodotto. Approfondisci le %1$simpostazioni di inventario dei prodotti%2$s.

en: Inventory amounts displayed on the frontend reflect total available for purchase and exclude reserved stock.
it: Le quantità di inventario visualizzate sul frontend corrispondono al totale disponibile per l’acquisto ed escludono gli articoli prenotati.

note: translators: Placeholders: %1$s - a product name, %2$s - a product SKU, %3$s - an API error message
en: An error occurred while reserving stock for %1$s (%2$s). %3$s
it: Errore durante la prenotazione degli articoli per %1$s (%2$s). %3$s

en: Available Pickup Locations
it: Località di ritiro disponibili

en: Select the location(s) that should be available for local pickup.
it: Seleziona le località in cui rendere disponibile il ritiro.

en: Pickup location
it: Località di ritiro

en: No pickup locations available
it: Nessuna località di ritiro disponibile

en: Please choose another shipping method, or contact the store for a pickup location.
it: Scegli un altro metodo di spedizione o contatta il negozio per informazioni sul luogo del ritiro.

en: Pickup Location Information
it: Informazioni sulla località di ritiro

en: Missing or invalid store ID
it: ID negozio mancante o non valido

en: This token is expired
it: Questo token è scaduto

en: Cannot generate a preview for an email notification that is not editable.
it: Impossibile generare l’anteprima di una notifica email non modificabile.

en: The settings parameter is required.
it: Il parametro delle impostazioni è obbligatorio.

en: Cannot send a test email for an email notification that is not editable.
it: Impossibile inviare un’email di prova per una notifica email non modificabile.

en: The site has email template overrides and hasn't enabled the Email Notifications feature.
it: Il sito sovrascrive i template di email e non ha la funzione Notifiche email abilitata.

en: Unique email notification ID.
it: ID univoco di notifica email.

en: Unique email notification name (matches the ID).
it: Nome univoco di notifica email (corrisponde all’ID).

en: Email notification label.
it: Etichetta di notifica email.

en: Email notification description.
it: Descrizione di notifica email.

en: ID of the template used by this email notification.
it: ID del modello utilizzato da questa notifica email.

en: A list of categories that the email notification belongs to.
it: Un elenco di categorie a cui appartiene la notifica email.

en: Email notification status
it: Stato di notifica email

en: Whether the email notification can only be sent manually.
it: Se la notifica email può essere inviata solo manualmente.

en: Whether the email notification will be sent to administrators.
it: Se la notifica email sarà inviata agli amministratori.

en: A list of placeholders that are available for the email notification.
it: Un elenco di segnaposto disponibili per la notifica email.

en: URL for the WooCommerce email settings screen for the email notification
it: URL della schermata delle impostazioni email di WooCommerce per la notifica email

en: Unique email notification category ID.
it: ID univoco della categoria di notifica email.

en: Email notification category name.
it: Nome della categoria di notifica email.

en: A non-empty settings or subgroups parameter must be provided.
it: È necessario fornire un parametro di impostazioni o sottogruppi non vuoto.

en: Unique email template ID.
it: ID univoco del template email.

en: Unique email template name (matches the ID).
it: Nome univoco del template email (corrisponde all’ID).

en: Email template label.
it: Etichetta del template email

en: List of email content placeholders.
it: Elenco dei segnaposto nei contenuti delle email.

en: Email template preview.
it: Anteprima del template email.

en: Unique email template setting name.
it: Nome univoco di impostazione del template email.

en: Email template setting label.
it: Etichetta di impostazione del template email.

en: Email template settings subgroups.
it: Sottogruppi di impostazioni del template email.

en: Root settings for an email template.
it: Impostazioni di base per un template di email.

en: This email address belongs to another store. Please enter a different email address. If you already own this address, please reach out via %1$sGet Help%2$s.
it: Questo indirizzo email appartiene a un altro negozio. Inserisci un altro indirizzo email. Se sei già titolare di questo indirizzo, contattaci tramite %1$sRichiedi assistenza%2$s.

en: Sender unique ID.
it: ID univoco del mittente.

en: Sender email address.
it: Indirizzo email del mittente.

en: The date and time when the sender was verified in our system.
it: La data e l’ora del momento in cui il nostro sistema ha verificato il mittente.

en: How the sender was verified.
it: Come il mittente è stato verificato.

en: Sender status.
it: Stato mittente.

en: Unique email notification setting ID.
it: ID univoco di impostazione notifica email.

en: Unique email notification setting name (matches the ID).
it: Nome univoco di impostazione notifica email (corrisponde all’ID).

en: Email notification setting label.
it: Etichetta di impostazione notifica email

en: Email notification setting description.
it: Descrizione di impostazione notifica email.

en: A list of available options for the email notification setting values.
it: Un elenco delle opzioni disponibili per i valori di impostazione delle notifiche email.

en: Email notification setting default value.
it: Valore predefinito di impostazione notifica email.

en: Email notification setting value.
it: Valore di impostazione notifica email.

en: Whether the email notification setting can have multiple values.
it: Se l’impostazione di notifica email può avere più valori.

en: Whether the email notification setting is required.
it: Se l’impostazione di notifica email è obbligatoria.

en: Email notifications setting group, if applicable.
it: Gruppo di impostazioni delle notifiche email, se applicabile.

en: Email notifications setting control details.
it: Dettagli di controllo dell’impostazione delle notifiche email.

en: Email notifications setting control type.
it: Tipo di controllo dell’impostazione delle notifiche email.

en: A list of available options for the email notification setting control.
it: Un elenco delle opzioni disponibili per il controllo dell’impostazione delle notifiche email.

en: Optional input placeholder for the email notification setting control.
it: Segnaposto opzionale per il controllo dell’impostazione delle notifiche email.

en: Could not match an email notification ID to a "%s" WooCommerce email ID.
it: Impossibile associare un ID di notifica email a un ID email WooCommerce “%s”.

en: Could not match a WooCommerce email ID to a "%s" email notification ID.
it: Impossibile associare un ID email WooCommerce a un ID di notifica email “%s”.

en: Could not find source WooCommerce email with ID "%s".
it: Impossibile trovare l’email WooCommerce di origine con ID "%s".

en: No content template file found for the ID %s.
it: Non è stato trovato nessun file di template di contenuti per l’ID %s.

en: No email notification found with the ID %s.
it: Non è stata trovata alcuna notifica email con l’ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailNotificationContract interface
it: La classe per %s deve implementare l’interfaccia EmailNotificationContract

en: The email notification with ID %s is not available on this site
it: L’email di notifica con ID %s non è disponibile su questo sito.

en: No email notification template found with the ID %s.
it: Non è stato trovato alcun template email con l’ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailTemplateContract interface
it: La classe per %s deve implementare l’interfaccia EmailTemplateContract

en: No template file found with the ID %s.
it: Non è stato trovato nessun file di template con l’ID %s.

en: Invalid template for the option name "%s": it should contain a {{setting_id}} placeholder.
it: Il template del nome dell’opzione “%s” non è valido: dovrebbe contenere un segnaposto {{setting_id}}.

en: No settings found with the ID %s.
it: Non sono state trovate impostazioni con l’ID %s.

en: The class name for %s must implement ConfigurableContract
it: Il nome della classe per %s deve implementare ConfigurableContract

en: No WooCommerce email found for "%s"
it: Nessuna email WooCommerce trovata per “%s”

en: Admin
it: Amministratore

en: Extensions
it: Estensioni

en: Customer
it: Cliente

en: Order
it: Ordine

en: Email Notifications
it: Notifiche email

en: Emails
it: Email

en: New
it: Nuovo

en: Cancelled order
it: Ordine annullato

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked cancelled (if it was previously processing or on-hold).
it: Inviato ai destinatari selezionati quando un ordine viene contrassegnato come annullato (se in precedenza era in elaborazione o in attesa).

en: [{{site_title}}]: Order #{{order_number}} has been cancelled
it: [{{site_title}}]: L’ordine n. {{order_number}} è stato annullato

note: translators: %1$s: Order number, %2$s: Customer full name.
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
it: Notifica per informarti che l’ordine n. %1$s appartenente a %2$s è stato annullato:

en: Completed order
it: Ordine completato

en: Sent to customers when their order is marked completed and usually indicates that the order has been shipped.
it: Inviato ai clienti quando l’ordine viene contrassegnato come completato e di solito indica che l’ordine è stato spedito.

en: We have finished processing your order.
it: Abbiamo terminato l’elaborazione del tuo ordine.

en: Your {{site_title}} order is now complete
it: Il tuo ordine su {{site_title}} è stato completato

en: Customer invoice / order details
it: Fattura / dettagli dell’ordine cliente

en: Emails containing order information and payment links sent manually.
it: Email contenenti informazioni sull’ordine e link per il pagamento inviati manualmente.

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your invoice is below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
it: Ti abbiamo creato un ordine su %1$s. La tua fattura è qui sotto, con un link per effettuare il pagamento quando vuoi: %2$s

en: Pay for this order
it: Paga questo ordine

note: translators: %s Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
it: Ecco i dettagli dell’ordine effettuato il %s:

en: Invoice for order #{{order_number}} on {{site_title}}
it: Fattura relativa all’ordine n. {{order_number}} su {{site_title}}

en: Customer note
it: Nota per il cliente

en: Sent to customer when you add a note to an order.
it: Da inviare al cliente quando si aggiunge una nota a un ordine.

en: The following note has been added to your order:
it: Al tuo ordine è stata aggiunta la nota seguente:

en: As a reminder, here are your order details:
it: Come promemoria, ecco i dettagli dell’ordine:

en: Note added to your {{site_title}} order from {{order_date}}
it: Nota aggiunta al tuo ordine su {{site_title}} del {{order_date}}

en: Heading
it: Intestazione

en: Additional content
it: Contenuto aggiuntivo

[ctx: name of the default email notification template]
en: Default
it: Predefinita

en: Container
it: Contenitore

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Email width
it: Larghezza dell’email

en: Default
it: Predefinita

en: Full
it: Completa

en: Header image
it: Immagine dell'header

en: Text
it: Testo

en: Body
it: Corpo

en: Body background color
it: Colore di sfondo del contenuto

en: Link color
it: Colore del link

en: Headings
it: Intestazioni

en: H1 font size
it: Dimensione del font H1

en: H2 font size
it: Dimensione del font H2

en: H3 font size
it: Dimensione del font H3

en: Button
it: Pulsante

en: Label color
it: Colore etichetta

en: Footer text
it: Testo del footer

en: Text color
it: Colore testo

en: Font family
it: Famiglia di caratteri

en: Font size
it: Dimensione del font

en: Enabled
it: Abilitati

en: Preview text
it: Testo di anteprima

note: translators: %1$s - opening a HTML tag, %2$s - closing a HTML tag
en: Preview text is shown after the subject line in some email inboxes. Maximum: 150 characters. %1$sLearn more%2$s
it: Il testo di anteprima viene visualizzato dopo l’oggetto in alcune caselle di posta elettronica. Massimo: 150 caratteri. %1$sApprofondisci%2$s

en: Enter preview text
it: Inserisci testo di anteprima

en: Subject
it: Oggetto

en: Failed order
it: Errore ordine

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked failed (if it was previously pending or on-hold).
it: Inviato ai destinatari selezionati quando un ordine viene contrassegnato come in errore (se in precedenza era in elaborazione o in attesa).

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
it: Il pagamento dell’ordine n. %1$s di %2$s non è andato a buon fine. L’ordine era il seguente:

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
it: [{site_title}]: L’ordine #{order_number} non è riuscito

en: Item shipped
it: Articolo spedito

en: Sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
it: Inviato ai clienti quando si aggiungono informazioni di tracciamento per uno o più articoli nei loro ordini.

note: translators: Placeholder: %s - Customer first name translators: %s: Customer username translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
it: Salve, %s.

en: An item from your order has shipped!
it: Un articolo dell’ordine è stato spedito.

en: An item from {{site_title}} order #{{order_number}} has shipped!
it: Un articolo dell’ordine n. {{order_number}} su {{site_title}} è stato spedito.

en: New account
it: Nuovo account

en: Sent to customers when they sign up via checkout or account pages.
it: Inviato ai clienti quando si iscrivono tramite le pagine di pagamento o dell’account.

en: Your {{site_title}} account has been created!
it: Il tuo account {{site_title}} è stato creato.

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
it: Grazie per aver creato un account su %1$s. Il tuo nome utente è %2$s. Puoi accedere all’area del tuo account per visualizzare gli ordini, modificare la password e altro ancora su %3$s

note: translators: %s: Auto generated password
en: Your password has been automatically generated: %s
it: La password è stata generata automaticamente: %s

en: New order
it: Nuovo ordine

en: Sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
it: Inviato ai destinatari selezionati al ricevimento di un nuovo ordine.

note: translators: %1$s: Customer full name.
en: You’ve received the following order from %1$s:
it: È stato ricevuto il seguente ordine da %1$s:

en: [{{site_title}}]: New order #{{order_number}}
it: [{{site_title}}]: Nuovo ordine n. {{order_number}}

en: Order on-hold
it: Ordine in sospeso

en: Sent to customer when an order is on hold.
it: Inviato al cliente quando un ordine è in sospeso.

en: Your {{site_title}} order has been received!
it: Il tuo ordine su {{site_title}} è stato ricevuto.

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of what you ordered:
it: Grazie dell’ordine. È in sospeso finché non confermiamo che il pagamento è stato ricevuto. Nel frattempo, ecco un promemoria di ciò che hai ordinato:

en: Partially refunded order
it: Ordine parzialmente rimborsato

en: Sent to customers when their order is partially refunded.
it: Inviato ai clienti quando il loro ordine viene parzialmente rimborsato.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
it: Il tuo ordine su %s è stato parzialmente rimborsato. Di seguito sono riportati ulteriori dettagli a titolo di riferimento:

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been partially refunded
it: Il tuo ordine n. {{order_number}} su {{site_title}} è stato parzialmente rimborsato.

en: Processing order
it: Ordine in elaborazione

en: Sent to customer after a payment is made.
it: Inviato al cliente dopo l’effettuazione di un pagamento.

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
it: Ti scriviamo per informarti che abbiamo ricevuto il tuo ordine n. %s e lo stiamo elaborando:

en: Fully refunded order
it: Ordine completamente rimborsato

en: Sent to customers when their order is fully refunded.
it: Inviato ai clienti quando il loro ordine viene completamente rimborsato.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
it: Il tuo ordine su %s è stato rimborsato. Di seguito sono riportati ulteriori dettagli a titolo di riferimento:

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been refunded
it: Il tuo ordine n. {{order_number}} su {{site_title}} è stato rimborsato.

en: Reset password
it: Reimposta la password

en: Sent to customers when they reset their passwords.
it: Inviato ai clienti quando reimpostano la password.

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
it: Qualcuno ha richiesto una nuova password per il seguente account su %s:

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
it: Nome utente: %s

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
it: Se non hai inviato tu la richiesta, basta che tu ignori questa email. Se invece vuoi procedere:

en: Click here to reset your password
it: Fai clic qui per reimpostare la password

en: Sender name
it: Nome mittente

en: Sender address
it: Indirizzo mittente

en: Recipients
it: Destinatari

en: Enter recipients (comma-separated) for this email
it: Inserisci i destinatari di questa email (separati da virgole)

en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. Manage them from Marketing > Emails.
it: Personalizza le tue email in base al tuo brand per fidelizzare i clienti. Gestiscile da Marketing > Email.

en: Manage emails
it: Gestisci email

en: Your hosting plan now offers editable WooCommerce emails, no plugin required!
it: Il tuo piano di hosting ora offre email WooCommerce modificabili, senza bisogno di plugin!

en: Please use either your hosting plan's email editing feature or your 3rd-party email editor.
it: Usa la funzione di modifica delle email del tuo piano di hosting oppure un editor email di terzi.

en: Edit emails
it: Modifica email

en: Contact support
it: Contatta l’assistenza

en: A 3rd-party email editing plugin has been detected on your store.
it: Nel tuo negozio è stato rilevato un plugin di terzi per la modifica delle email.

note: translators: %1$s opening strong tag; %2$s closing strong tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag; %5$s opening anchor tag; %6$s closing anchor tag
en: %1$sNote:%2$s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines. Change your primary domain via the %3$sWoo store management area%4$s. Learn more about %5$sconnecting a domain%6$s.
it: %1$sNota:%2$s il tuo sito utilizza un dominio temporaneo che non può essere indicizzato dai motori di ricerca. Cambia il dominio principale tramite l’%3$sarea di gestione del negozio Woo%4$s. Approfondisci come %5$scollegare un dominio%6$s.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag
en: Change your primary domain via the %1$sWoo store management area%2$s. Learn more about %3$sconnecting a domain%4$s.
it: Cambia il dominio principale tramite l’%1$sarea di gestione del negozio Woo%2$s. Approfondisci come %3$scollegare un dominio%4$s.

en: Link bank account
it: Collega il conto bancario

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Add your banking info to get your payouts deposited.
it: Hai denaro in attesa su GoDaddy Payments. Per versare i tuoi fondi, devi aggiungere i dati del conto bancario.

en: GoDaddy Payments - Apple Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin Safari on supported devices%2$s.
it: GoDaddy Payments - Apple Pay è stato abilitato sulle pagine selezionate e viene visualizzato %1$sin Safari sui dispositivi supportati%2$s.

en: Please select the pages where Apple Pay should show.
it: Seleziona le pagine in cui visualizzare Apple Pay.

en: There was a problem registering your site with Apple Pay. Please disable Apple Pay and try re-enabling, or %1$scontact support%2$s.
it: Si è verificato un problema nella registrazione del sito con Apple Pay. Disabilita Apple Pay e prova a riabilitarlo, oppure %1$scontatta l’assistenza%2$s.

en: GoDaddy Payments successfully enabled!
it: GoDaddy Payments abilitato!

en: GoDaddy Payments is now available to your customers at checkout.
it: GoDaddy Payments ora è disponibile per i tuoi clienti al momento del pagamento.

en: GoDaddy Payments is now connected to your store!
it: GoDaddy Payments è ora connesso al tuo negozio.

en: Enable GoDaddy Payments
it: Abilita GoDaddy Payments

en: Enable the payment method to add it to your checkout.
it: Abilita il metodo di pagamento per aggiungerlo alla pagina di pagamento.

en: Your GoDaddy Payments account has been closed.
it: Il tuo account GoDaddy Payments è stato chiuso.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please set up your account to resume processing payments.
it: Il metodo di pagamento è stato disabilitato, quindi non comparirà nella pagina di pagamento. Configura il tuo account per riprendere l’elaborazione dei pagamenti.

en: It looks like you didn't finish your GoDaddy Payments application.
it: Sembra che la domanda relativa a GoDaddy Payments non sia stata completata.

en: Resume
it: Riprendi

en: You're just a few minutes from processing payments.
it: Solo pochi minuti e potrai elaborare i pagamenti.

en: Your GoDaddy Payments account needs attention.
it: Il tuo account GoDaddy Payments richiede il tuo intervento.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for next steps.
it: Il metodo di pagamento è stato disabilitato, quindi non comparirà nella pagina di pagamento. Controlla le tue email per i passi successivi.

en: Your GoDaddy Payments account has been terminated.
it: Il tuo account GoDaddy Payments è stato chiuso.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for more information.
it: Il metodo di pagamento è stato disabilitato, quindi non comparirà nella pagina di pagamento. Controlla le tue email per ulteriori informazioni.

en: Complete verification
it: Verifica completa

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info to get your payouts deposited.
it: Hai denaro in attesa su GoDaddy Payments. Per versare i tuoi fondi, devi verificare la tua identità e aggiungere i dati del conto bancario.

en: You haven't completed the necessary steps to verify your identity with GoDaddy Payments. Until you do that, you won't be able to take any payments or deposit your funds.
it: Non hai completato i passaggi necessari per verificare la tua identità con GoDaddy Payments. Potrai accettare pagamenti o depositare i fondi solo dopo aver proceduto con la verifica.

en: You've still got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info as soon as you can to get your funds and keep taking payments.
it: Hai ancora denaro in attesa su GoDaddy Payments. Verifica la tua identità e aggiungi i dati del conto bancario il prima possibile per avere disponibilità dei tuoi fondi e continuare a ricevere i pagamenti.

en: The deadline to complete your payouts setup is coming up! To keep transacting with GoDaddy Payments and to get your money, verify your identity and add banking info.
it: La scadenza per completare la configurazione dei pagamenti si avvicina. Per continuare a effettuare transazioni con GoDaddy Payments e incassare denaro, verifica la tua identità e aggiungi i dati del conto bancario.

en: You're all set to take payments with GoDaddy Payments!
it: Tutto è pronto per accettare pagamenti con GoDaddy Payments.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a>
en: To get your funds deposited to your bank account, verify your identity and add your banking info. %1$sSet up payouts%2$s
it: Per versare i fondi nel tuo conto bancario, devi verificare la tua identità e aggiungere i tuoi dati bancari. %1$sImposta i pagamenti%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: The connected GoDaddy Payments account is %1$s %2$s (Not the business owner's account? %3$sSwitch account%4$s).
it: L’account GoDaddy Payments collegato è %2$s di %1$s (Non è l’account del titolare dell’azienda? %3$sCambia account%4$s.)

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: GoDaddy Payments is now connected with the account %1$s %2$s. (Not right? %3$sSwitch account%4$s.)
it: GoDaddy Payments è ora connesso all’account %2$s di %1$s. (C’è un errore? %3$sCambia account%4$s.)

en: Get Started
it: Inizia

en: Provided by GoDaddy
it: Fornito da GoDaddy

en: Sell online and in person with GoDaddy Payments. Sync local pickup and delivery orders right to your Smart Terminal, then get paid fast with next-day deposits.
it: Vendi online e di persona con GoDaddy Payments. Sincronizza gli ordini con consegna e ritiro locale direttamente sul tuo terminale intelligente, quindi fatti pagare velocemente con trasferimento dei fondi il giorno successivo.

en: Use GoDaddy Payments Selling in Person to sync local pickup and delivery orders to your Smart Terminal. Sell anything, anywhere and get paid fast with next-day deposits.
it: Con Vendita di persona di GoDaddy Payments puoi sincronizzare gli ordini con consegna e ritiro locale sul tuo terminale intelligente. Puoi vendere qualsiasi cosa, ovunque, e ricevere i pagamenti velocemente con trasferimento dei fondi il giorno successivo.

en: GoDaddy Selling in Person
it: Vendita di persona di GoDaddy

en: Update Store
it: Aggiorna negozio

note: translators: %s - list of supported countries
en: GoDaddy Payments is available for businesses in %s. Please update your Store Address to use the payment method.
it: GoDaddy Payments è disponibile per le aziende in %s. Aggiorna l’indirizzo del negozio per utilizzare il metodo di pagamento.

en: Change Currency
it: Cambia valuta

note: translators: %1$s - list of supported currencies, %2$s - store country
en: GoDaddy Payments requires %1$s transactions for businesses in %2$s. Please change your Currency in order to use the payment method.
it: GoDaddy Payments richiede che le transazioni per le aziende in %2$s siano in %1$s. Per utilizzare il metodo di pagamento devi cambiare la valuta.

note: translators: %s - list of supported currencies
en: GoDaddy Payments requires %s transactions. Please change your Currency in order to use the payment method.
it: GoDaddy Payments richiede che le transazioni siano in %s. Per utilizzare il metodo di pagamento devi cambiare la valuta.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the Google Pay docs link, %2$s - </a> tag
en: GoDaddy Payments - Google Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin supported browsers and devices%2$s.
it: GoDaddy Payments - Google Pay è stato abilitato sulle pagine selezionate e viene visualizzato %1$snei browser e dispositivi supportati%2$s.

en: Please select the pages where Google Pay should show.
it: Seleziona le pagine in cui visualizzare Google Pay.

en: There was an error connecting to GoDaddy Payments. Please try again.
it: Errore di connessione a GoDaddy Payments. Riprova.

en: GoDaddy Payments (Poynt) is included for Managed WordPress customers without a separate plugin!
it: GoDaddy Payments (Poynt) è incluso per i clienti di WordPress gestito senza un plugin separato.

en: WooCommerce charges or authorizations/captures as well as refunds and voids made in your Staging site will process normally in your GoDaddy Payments account.
it: Gli addebiti o le autorizzazioni/acquisizioni di WooCommerce, così come i rimborsi e gli annullamenti effettuati nel tuo sito di gestione temporanea, verranno elaborati normalmente nel tuo account GoDaddy Payments.

en: Commerce Home
it: Pagina iniziale Commerce

en: Payments Dashboard
it: Bacheca pagamenti

en: Tax
it: Imposte

en: The Sellbrite plugin is included in your hosting plan as GoDaddy Marketplaces. The plugin has been deactivated.
it: Il plugin Sellbrite è incluso nel tuo piano di hosting come Marketplace di GoDaddy. Il plugin è stato disattivato.

en: Set up
it: Imposta

en: Your products, everywhere.
it: I tuoi prodotti, ovunque.

en: A product ID is required.
it: L’ID prodotto è obbligatorio.

en: A channel UUID is required.
it: L’UUID del canale è obbligatorio.

en: You do not have permission to perform this action.
it: Non hai l’autorizzazione per eseguire questa azione.

en: This product must meet all requirements below before creating a draft listing.
it: Prima di creare una bozza di inserzione, il prodotto deve soddisfare tutti i requisiti indicati di seguito.

en: Failed to create a draft listing.
it: Impossibile creare bozza di inserzione.

en: Failed to retrieve a WooCommerce product with ID #%d while creating a draft Marketplaces listing.
it: Impossibile recuperare un prodotto WooCommerce con ID %d durante la creazione di una bozza di inserzione su Marketplace.

en: Products with Marketplaces listings cannot have an empty SKU.
it: I prodotti messi in vendita su Marketplace non possono avere lo SKU vuoto.

en: Are you sure you want to unpublish? All associated Marketplaces listings will remain published or as a draft but will no longer sync content and inventory with WooCommerce.
it: Desideri davvero revocare la pubblicazione? Tutte le inserzioni associate su Marketplace rimarranno pubblicate o in bozza, ma non sincronizzeranno più i contenuti e l’inventario con WooCommerce.

en: Marketplaces & Social Order
it: Ordine Marketplace e social

note: translators: Placeholder: %s - sales channel label
en: Sales Channel: %s
it: Canali di vendita: %s

note: translators: Placeholder: %s - sales channel order number
en: Sales Channel Order Number: %s
it: Numero d’ordine canale di vendita: %s

en: Return accepted via Walmart sales channel.
it: Restituzione accettata tramite il canale di vendita Walmart.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: Return requested via Walmart sales channel. %1$sView request%2$s.
it: Restituzione richiesta tramite il canale di vendita Walmart. %1$sVisualizza la richiesta%2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: Create your first product listing by adding a new product or editing an existing one in WooCommerce. You can list a product on each of the marketplaces you've added. Once listed, the product info and inventory will sync automatically. Visit %1$sProducts%2$s to get started.
it: Crea la tua prima inserzione aggiungendo un nuovo prodotto o modificandone uno esistente in WooCommerce. Puoi mettere in vendita un prodotto su ciascuno dei marketplace che hai aggiunto. Una volta creata inserzione, le informazioni sul prodotto e l’inventario si sincronizzeranno automaticamente. Visita %1$sProdotti%2$s per iniziare.

en: Welcome to GoDaddy Marketplaces!
it: Marketplace di GoDaddy ti dà il benvenuto.

en: Your store address must be in the US and currency US dollars in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
it: Per sincronizzare i prodotti, l’inventario e gli ordini con i canali di vendita Marketplace e social, l’indirizzo del negozio deve essere negli Stati Uniti e la valuta deve essere in dollari USA.

en: Your store weight and dimensions units must be in "lbs" and "in" in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
it: Per sincronizzare i prodotti, l’inventario e gli ordini con i canali di vendita Marketplace e social, le unità di peso e dimensioni del tuo negozio devono essere in "kg" e "cm".

en: Update settings
it: Aggiorna impostazioni

en: Stock management must be enabled in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
it: Per sincronizzare i prodotti, l’inventario e gli ordini con i canali di vendita Marketplace e social, la gestione delle scorte deve essere abilitata.

en: Product, inventory, and order syncing is disabled in Staging to prevent conflicts with your Production site.
it: La sincronizzazione dei prodotti, dell’inventario e degli ordini è disabilitata nel sito di gestione temporanea per evitare conflitti con il sito di produzione.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used 90&#37; of your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade soon to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
it: Hai utilizzato il 90&#37; degli ordini mensili consentiti in Marketplace e social. Per elaborare più ordini, procedi quanto prima all’upgrade. %1$sUpgrade del piano%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used all your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade now to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
it: Hai utilizzato tutti gli ordini mensili consentiti in Marketplace e social. Per elaborare più ordini, procedi subito all’upgrade. %1$sUpgrade del piano%2$s

en: Sales Channel
it: Canale di vendita

en: Sales Channel Order Number
it: Numero d’ordine canale di vendita

en: Product Brand
it: Brand del prodotto

en: Product Condition
it: Condizioni del prodotto

[ctx: Product condition]
en: New
it: Nuovo

[ctx: Product condition]
en: Used
it: Usato

[ctx: Product condition]
en: Refurbished
it: Ricostituito

en: Global Trade Item Number
it: Codice GTIN

en: A Global Trade Item Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. It can be found next to the barcode.
it: Il codice GTIN viene utilizzato per identificare in modo univoco il prodotto nelle inserzioni su Marketplace e social. Si trova accanto al codice a barre.

en: Manufacturer Part Number
it: Numero parte del produttore

en: A Manufacturer Part Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. Only use the MPN assigned by the manufacturer.
it: Il numero parte del produttore viene utilizzato per identificare in modo univoco il prodotto nelle inserzioni su Marketplace e social. Usa solo il numero assegnato dal produttore.

en: Marketplaces & Social
it: Marketplace e social

en: You haven't connected this sales channel yet.
it: Non hai ancora collegato questo canale di vendita.

en: Connect Sales Channel
it: Collega canale di vendita

note: translators: Placeholders: %s: Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product hasn't been listed on %s yet.
it: Questo prodotto non è ancora stato messo in vendita su %s.

en: Create Draft Listing
it: Creare una bozza di inserzione

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> HTML link tag, %2$s - Closing </a> HTML link tag
en: A draft listing will be automatically created once the product meets the requirements below. %1$sLearn more about product sync%2$s
it: Una bozza di inserzione verrà creata automaticamente una volta che il prodotto soddisfa i requisiti indicati di seguito. %1$sApprofondisci la sincronizzazione dei prodotti%2$s

note: translators: Placeholders: %1%s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: The requirements below must be met in order to list this product. %1$sLearn more about product sync%2$s
it: Per poter mettere in vendita questo prodotto è necessario soddisfare i requisiti indicati di seguito. %1$sApprofondisci la sincronizzazione dei prodotti%2$s

[ctx: Product property requirement]
en: Simple or variable product (not virtual or downloadable)
it: Prodotto semplice o variabile (non virtuale o scaricabile)

[ctx: Product property requirement]
en: Published product
it: Prodotto pubblicato

[ctx: Product property requirement]
en: Product SKU must be set
it: L’SKU del prodotto deve essere impostato

[ctx: Product property requirement]
en: Manage stock enabled and stock quantity > 0
it: Gestisci scorte abilitato e quantità di scorte > 0

[ctx: Product property requirement]
en: No backorders allowed
it: Non sono consentiti ordini arretrati

[ctx: Product property requirement]
en: Brand and Condition fields filled
it: Campi Brand e Condizioni compilati

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: A draft listing has been created for this product on %s.
it: Per questo prodotto è stata creata una bozza di inserzione su %s.

en: View Draft Listing
it: Visualizza bozza di inserzione

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product has been listed on %s.
it: Questo prodotto è stato messo in vendita su %s.

en: Edit Listing
it: Modifica inserzione

en: Manage Sales Channels
it: Gestisci i canali di vendita

en: Marketplaces &amp; Social
it: Marketplace e social

en: Manage Listing Templates
it: Gestisci template delle inserzioni

en: You haven't added any sales channels yet. Add sales channels in order to post your listings on third party marketplaces and social platforms.
it: Non hai ancora aggiunto alcun canale di vendita. Aggiungi canali di vendita per pubblicare le inserzioni su piattaforme social e marketplace di terzi.

[ctx: Refreshes the page]
en: Refresh
it: Aggiorna

en: Add Sales Channel
it: Aggiungi canale di vendita

en: Resources
it: Risorse

en: What is Marketplaces &amp; Social?
it: Che cos’è Marketplace e social?

en: How to connect sales channels
it: Come collegare i canali di vendita

en: What products are eligible for Marketplaces & Social sales channels?
it: Quali prodotti sono idonei ai canali di vendita Marketplace e social?

en: A non-empty settings parameter must be provided.
it: È necessario fornire un parametro di impostazioni non vuoto.

en: Each setting object must contain name and value keys.
it: Ogni oggetto di impostazione deve contenere le chiavi del nome e del valore.

en: Unique onboarding setting ID.
it: ID univoco dell’impostazione di onboarding.

en: Unique onboarding setting name (matches the ID).
it: Nome univoco dell’impostazione di onboarding (corrisponde all’ID).

en: Onboarding setting label.
it: Etichetta dell’impostazione di onboarding.

en: Onboarding setting description.
it: Descrizione dell’impostazione di onboarding.

en: A list of available options for the onboarding setting values.
it: Un elenco delle opzioni disponibili per i valori dell’impostazione di onboarding.

en: Onboarding setting default value.
it: Valore predefinito dell’impostazione di onboarding.

en: Onboarding setting value.
it: Valore dell’impostazione di onboarding.

en: Whether the onboarding setting can have multiple values.
it: Se l’impostazione di onboarding può avere più valori.

en: Whether the onboarding setting is required.
it: Se l’impostazione di onboarding è obbligatoria.

en: Onboarding setting group, if applicable.
it: Gruppo dell’impostazione di onboarding, se applicabile.

en: Onboarding setting control details.
it: Dettagli di controllo dell’impostazione di onboarding.

en: Onboarding setting control type.
it: Tipo di controllo dell’impostazione di onboarding.

en: A list of available options for the onboarding setting control.
it: Un elenco delle opzioni disponibili per il controllo dell’impostazione di onboarding.

en: Optional input placeholder for the onboarding setting control.
it: Segnaposto opzionale per il controllo dell’impostazione di onboarding.

en: First time
it: Prima volta

en: Store name
it: Nome negozio

en: Store address 1
it: Indirizzo negozio 1

en: Store address 2
it: Indirizzo negozio 2

[ctx: The country's region]
en: Country Region
it: Regione Paese

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: Currency
it: Valuta

en: Left aligned
it: Allineato a sinistra

en: Right aligned
it: Allineato a destra

en: Left aligned with space
it: Allineato a sinistra con spazio

en: Right aligned with space
it: Allineato a destra con spazio

en: Currency position
it: Posizione valuta

en: All countries
it: Tutti i Paesi

en: Sell to all countries, except for...
it: Vendi in tutti i Paesi, tranne...

en: Sell to specific countries
it: Vendi in Paesi specifici

en: Selling locations
it: Località di vendita

en: Sell to all countries except for
it: Vendi in tutti i Paesi, tranne

en: Ship to all countries you sell to
it: Spedisci in tutti i Paesi in cui vendi

en: Ship to specific countries only
it: Spedisci solo in Paesi specifici

en: Disable shipping & shipping calculations
it: Disattiva la spedizione e i calcoli di spedizione

en: Shipping locations
it: Località di spedizione

en: Ship to specific countries
it: Spedisci in Paesi specifici

en: Thousands separator
it: Separatore delle migliaia

en: Decimal separator
it: Separatore decimale

en: Number of decimals
it: Numero di decimali

en: Kilograms
it: Chilogrammi

en: Grams
it: Grammi

en: Pounds
it: Libbre

en: Ounces
it: Once

en: Weight units
it: Unità di peso

en: Meters
it: Metri

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Millimeters
it: Millimetri

en: Inches
it: Pollici

en: Yards
it: Iarde

en: Dimension units
it: Unità di dimensione

en: Enable taxes
it: Abilita le imposte

en: Last onboarding step
it: Ultima fase di onboarding

en: Completed
it: Completato

en: Store selector dismissed
it: Selettore negozi ignorato

en: Dismissed
it: Ignorato

en: Order Numbers
it: Numeri d’ordine

en: Starting number
it: Numero iniziale

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Skip free orders
it: Salta gli ordini gratuiti

en: Free order identifier
it: Identificatore d’ordine gratuito

en: Company name.
it: Nome azienda.

en: Country code.
it: Codice Paese.

en: Connection status.
it: Stato connessione.

en: The shipment object associated with the shipping label.
it: L’oggetto di spedizione associato all’etichetta di spedizione.

en: The shipment ID.
it: L’ID della spedizione.

en: The shipment's creation date.
it: La data di creazione della spedizione.

en: The shipment's last updated date.
it: La data dell’ultimo aggiornamento della spedizione.

en: The shipping provider for the shipment.
it: Il fornitore di servizi di spedizione.

en: The label for a custom shipping provider.
it: L’etichetta di un fornitore di servizi di spedizione personalizzato.

en: The shipment's tracking number.
it: Il numero di tracciamento della spedizione.

en: The shipment's tracking URL.
it: L’URL di tracciamento della spedizione.

en: The rate associated with the shipment.
it: La tariffa associata alla spedizione.

en: The label associated with shipment.
it: L’etichetta associata alla spedizione.

en: The items included in the shipment.
it: Gli articoli inclusi nella spedizione.

en: The item's ID.
it: L’ID dell’articolo.

en: The product's ID.
it: L’ID del prodotto.

en: The product's variation ID.
it: L’ID della variante del prodotto.

en: The item's quantity.
it: La quantità dell’articolo.

en: The shipping label returned by the shipping provider.
it: L’etichetta di spedizione restituita dal fornitore di servizi di spedizione.

en: The shipment object associated with the shipping rates.
it: L’oggetto di spedizione associato alle tariffe di spedizione.

[ctx: Display title, not physical label]
en: The label for a custom shipping provider.
it: L’etichetta di un fornitore di servizi di spedizione personalizzato.

en: The shipping rates returned by the shipping provider.
it: Le tariffe di spedizione restituite dal fornitore di servizi di spedizione.

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: The phone number of your business.
it: Il numero di telefono della tua azienda.

en: Shipping labels
it: Etichette di spedizione

en: ShipEngine isn't available in your region
it: ShipEngine non è disponibile nella tua regione

en: To benefit from streamlined shipping and label printing, please ensure your store is located in the US, UK, Canada, or Australia.
it: Per beneficiare di una spedizione semplificata e della stampa di etichette, assicurati che il tuo negozio si trovi negli Stati Uniti, nel Regno Unito, in Canada o in Australia.

en: User does not have permission to manage WooCommerce
it: L’utente non ha l’autorizzazione per gestire WooCommerce

note: translators: Placeholders: %s - error message from the MWC API
en: Could not create connection: %s
it: Impossibile creare la connessione: %s

en: No redirect available
it: Nessun reindirizzamento disponibile

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
it: Errore. Riprova oppure tenta con un’altra forma di pagamento.

en: An error occurred while processing the payment:
it: Errore durante l’elaborazione del pagamento:

en: Payment method successfully added.
it: Metodo di pagamento aggiunto con successo.

en: Unable to add payment method to your account. Please try again.
it: Impossibile aggiungere il metodo di pagamento al tuo account. Riprova.

en: Payment method could not be saved. %s
it: Impossibile salvare il metodo di pagamento. %s

en: Payment method updated.
it: Metodo di pagamento aggiornato.

en: View coupons
it: Visualizza coupon

en: Share discount links
it: Condividi link di sconto

en: The URL Coupons plugin is now included natively in your hosting plan! The plugin has been deactivated, and your existing settings and coupons have been migrated successfully.
it: Il plugin URL Coupons è ora incluso in modo nativo nel tuo piano di hosting. Il plugin è stato disattivato e la migrazione delle tue impostazioni e dei coupon esistenti è riuscita.

en: Included WooCommerce Extensions
it: Estensioni WooCommerce incluse

note: translators: Placeholder: %s - captured amount
en: A payment of %s was successfully captured via GoDaddy Payments Hub
it: Un pagamento di %s è stato acquisito con successo tramite l’Hub di GoDaddy Payments.

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
it: Non è possibile elaborare l’ordine con i dati di pagamento forniti. Usa un account di pagamento diverso o un metodo di pagamento alternativo.

note: translators: Placeholders: %1$s - card brand, %2$s - last 4 card numbers, %3$s - expiration month, %4$s - expiration year
en:  %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
it:  %1$s che termina con %2$s (scade il %3$s/%4$s)

en: Card
it: Carta

note: translators: Placeholder: %s - refunded amount
en: A refund of %s was successfully processed via GoDaddy Payments Hub
it: Un rimborso di %s è stato elaborato con successo tramite l’Hub di GoDaddy Payments.

note: translators: Placeholder: %s - transaction ID
en: Transaction ID %s
it: ID transazione %s

note: translators: Placeholders: %1$s - approved result code, %2$s - approved result message
en: Result: [%1$s] %2$s
it: Risultato: [%1$s] %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - provider name, %2$s - transaction type, provider name, %3$s - total amount, %4$s - transaction info (if applicable, or empty string)
en: %1$s %2$s in the amount of %3$s%4$s
it: %1$s: %2$s per un importo di %3$s%4$s

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the capture that was voided
en: A payment capture of %s was successfully voided
it: L’acquisizione di un pagamento di %s è stata annullata

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the refund that was voided
en: A refund of %s was successfully voided
it: Un rimborso di %s è stato annullato

en: Coupons are disabled.
it: I buoni sconto sono disabilitati.

en: Invalid coupon code.
it: Codice buono sconto non valido.

en: Coupon cannot be applied.
it: Il buono sconto non può essere applicato.

en: Coupon cannot be applied. %s
it: Il buono sconto non può essere applicato. %s

en: Invalid customer data
it: Dati del cliente non validi

en: Invalid email address
it: Indirizzo email non valido

note: translators: Placeholder: %s - either 'billing' or 'shipping'
en: Invalid %s address
it: Indirizzo %s non valido

en: Orders aren't accepted from this location
it: Non accettiamo ordini da questa località

en: WooCommerce is not available
it: WooCommerce non disponibile

en: Invalid products data.
it: Dati dei prodotti non validi.

en: Coupon code to apply to the cart.
it: Codice buono sconto da applicare al carrello.

en: Cart customer data.
it: Dati del cliente del carrello.

en: Products to add to the cart.
it: Prodotti da aggiungere al carrello.

en: The order ID.
it: L’ID dell’ordine.

en: The URL to redirect the customer to.
it: L’URL a cui reindirizzare il cliente.

en: Order total, based on cart total.
it: Totale dell’ordine, in base al totale del carrello.

en: 2-letter ISO 3166 country code.
it: Codice Paese ISO 3166 di 2 lettere.

en: 3-letter ISO 4217 currency code.
it: Codice valuta ISO 4217 di 3 lettere.

en: Name of the merchant.
it: Nome del commerciante.

en: The shipping type based on the chosen shipping method.
it: Il tipo di spedizione in base al metodo di spedizione scelto.

en: Shipping methods for the payment request.
it: Metodi di spedizione per la richiesta di pagamento.

en: Items in the order.
it: Articoli dell’ordine.

en: Whether to require customer email.
it: Se richiedere l’email del cliente.

en: Whether to require customer phone.
it: Se richiedere il telefono del cliente.

en: Whether to require customer shipping address.
it: Se richiedere l’indirizzo di spedizione del cliente.

en: Whether the customer should be allowed to enter coupons.
it: Se il cliente deve essere autorizzato a inserire dei buoni sconto.

en: A list of wallets to disable.
it: Un elenco di portafogli da disabilitare.

en: Application ID.
it: ID applicazione.

en: Business ID.
it: ID business.

en: List of available features.
it: Elenco delle funzioni disponibili.

en: Whether the payment gateway is enabled.
it: Se il gateway di pagamento è abilitato.

en: Payment gateway connection status.
it: Stato della connessione al gateway di pagamento.

en: Nonce for switching accounts.
it: Nonce per il cambio di account.

en: Invalid phone number.
it: Numero di telefono non valido.

en: The remote parent ID in the request does not match the remote parent ID of the order.
it: L’ID genitore remoto della richiesta non corrisponde all’ID genitore remoto dell’ordine.

en: Invalid order ID.
it: ID ordine non valido.

note: translators: Placeholders: %s - a payment provider name, such as poynt
en: Provider %s not found.
it: Provider %s non trovato.

en: Invalid nonce
it: Nonce non valido

en: Missing nonce
it: Nonce mancante

note: translators: Placeholder: %d - error code
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
it: Errore %d: impossibile creare l’ordine. Riprova.

en: Virtual Terminal
it: Terminale virtuale

note: translators: Placeholder: %s - payment method name
en: Paid in WooCommerce checkout by "%s"
it: Pagato nella pagina di pagamento di WooCommerce con "%s".

en: Tip
it: Suggerimento

note: translators: Placeholders: %1$s - item fee name, %2$s - item fee amount
en: %1$s amount of %2$s added to order by GoDaddy Payments Smart Terminal
it: Importo %1$s di %2$s aggiunto all’ordine dal terminale intelligente di GoDaddy Payments

en: From GoDaddy Payments Hub. Order fully refunded.
it: Dall’Hub di GoDaddy Payments. Ordine completamente rimborsato.

en: From GoDaddy Payments Hub. Order partially refunded.
it: Dall’Hub di GoDaddy Payments. Ordine parzialmente rimborsato.

note: translators: Placeholders: %1$s - date, %2$s time
en: Order marked ready on terminal on %1$s at %2$s
it: Ordine contrassegnato come pronto sul terminale il %1$s alle %2$s

en: Your billing address doesn't match your payment card information. Please update the billing address to submit your order.
it: L’indirizzo di fatturazione non corrisponde ai dati della tua carta di pagamento. Prima di inviare l’ordine, aggiorna l’indirizzo di fatturazione.

en: Coupon code
it: Codice del coupon

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Discount
it: Sconto

en: Shipping
it: Spedizione

en: Wallet payments cannot be used for carts with multiple shipments.
it: I pagamenti tramite portafoglio non possono essere usati su carrelli con più spedizioni.

note: translators: %1$s: payment gateway name
en: Transaction refunded by %1$s from WooCommerce.
it: Transazione rimborsata da %1$s da WooCommerce.

en: Transaction manually refunded from WooCommerce.
it: Transazione rimborsata manualmente da WooCommerce.

en: Order is ready for pickup.
it: L’ordine è pronto per il ritiro.

en: Item shipped emails are sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
it: Le email relative agli articoli spediti vengono inviate ai clienti quando si aggiungono informazioni di tracciamento per uno o più articoli nei loro ordini.

en: An item from {site_title} order #{order_number} has shipped!
it: Un articolo dell’ordine #{order_number} su {site_title} è stato spedito.

en: Your package is on the way!
it: Il tuo pacco è in arrivo!

en: Please note that it may take some time for the carrier to update shipment tracking information.
it: Tieni presente che il vettore potrebbe impiegare del tempo per aggiornare le informazioni di tracciamento della spedizione.

en: Ready for pickup
it: Pronto per il ritiro

en: Ready for pickup emails are sent to customers when their order is marked as ready for pickup.
it: Le email per il ritiro vengono inviate ai clienti quando l’ordine è contrassegnato come pronto per il ritiro.

en: Your {site_title} order is ready for pickup!
it: Il tuo ordine su {site_title} è pronto per il ritiro.

en: Order ready for pickup!
it: Ordine pronto per il ritiro.

en: GoDaddy Included
it: GoDaddy incluso

en: Shipment Tracking
it: Monitoraggio spedizione

note: translators: Placeholder: %s - payment gateway method title
en: %s Virtual Terminal
it: Terminale virtuale %s

en: No gateway found for order
it: Nessun gateway trovato per l’ordine

en: Capture Charge
it: Acquisisci addebito

en: This charge has been fully captured
it: Questo addebito è stato acquisito

en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
it: Vuoi davvero elaborare questa acquisizione? L’azione non può essere annullata.

en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
it: Errore: non è stato possibile completare l’acquisizione. Riprova.

note: translators: Placeholders: %1s - the provider label, %2s - the payment method brand label, %3$s - the last four digits of the customer's credit card
en: %1s transaction declined due to billing address mismatch for %2s ending in %3$s.
it: La transazione di %1s è stata rifiutata a causa di una mancata corrispondenza dell’indirizzo di fatturazione relativo a %2s, con le cifre terminali %3$s.

en: Status
it: Stato

en: Remove
it: Rimuovi

en: Manage
it: Gestisci

en: Your Stripe account needs to be set up.
it: L’account Stripe deve essere configurato.

en: Connected
it: Connesso

en: Connected to your Stripe account.
it: Connesso all’account Stripe.

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Please reconnect your Stripe account.
it: Ricollega l’account Stripe.

en: Pending
it: In sospeso

en: Connected to your terminal to Sell in Person.
it: Collegato al tuo terminale in Vendite di persona.

en: Recommended
it: Consigliato

en: Click set up to get started.
it: Fai clic su Configura per iniziare.

en: Connect your terminal to Sell in Person.
it: Collega il tuo terminale a Vendite di persona.

en: Connected to your GoDaddy Payments account.
it: Connesso al tuo account GoDaddy Payments.

en: Connecting
it: Connessione

en: This can take a few minutes. Please refresh to check.
it: L’operazione può richiedere alcuni minuti. Aggiorna per verificare.

en: Not available
it: Non disponibile

en: Thank you for applying, but we are unable to provide payment processing for your business.
it: Ti ringraziamo per aver fatto domanda, ma non siamo in grado di fornire l’elaborazione dei pagamenti per la tua attività.

en: Your account has been closed.
it: Il tuo account è stato chiuso.

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Click Resume to complete your application.
it: Fai clic su Riprendi per completare la domanda.

en: Needs attention
it: Intervento necessario

en: Please check your email for next steps.
it: Controlla le tue email per i passi successivi.

en: Manage the "%s" payment method
it: Gestisci il metodi di pagamento “%s”

en: Set up the "%s" payment method
it: Configura il metodi di pagamento “%s”

en: Have a question? %1$sAsk the GoDaddy Team%3$s%2$s
it: Hai una domanda? %1$sChiedi al team GoDaddy%3$s%2$s

en: E-mail icon
it: Icona email

en: Set up GoDaddy Payments
it: Imposta GoDaddy Payments

en: You're about to open GoDaddy Payments account signup. In just a few minutes, you'll return here to enable secure payments in your checkout.
it: Stai per aprire la registrazione all’account GoDaddy Payments. Fra alcuni minuti, tornerai qui per abilitare i pagamenti sicuri nel tuo sito.

en: Cancel
it: Annulla

note: translators: Divider between the Wallet buttons and "Add to Cart"
en: or
it: oppure

en: Missing card details.
it: Dati della carta mancanti.

en: Missing billing details.
it: Dati di fatturazione mancanti.

en: Edit
it: Modifica

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
it: Errore nell’aggiornamento del metodo di pagamento. Riprova.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
it: Procedere all’eliminazione di questo metodo di pagamento?

en: Save
it: Salva

en: Title
it: Titolo

en: Details
it: Dettagli

en: Default?
it: Predefinito?

en: Invalid token ID
it: ID token non valido

en: Manage Payment Methods
it: Gestisci metodi di pagamento

en: Use a new payment method
it: Usa un nuovo metodo di pagamento

en: Securely Save to Account
it: Salva in modo sicuro nell’account

note: translators: Placeholders: %s - expiration date
en: expires %s
it: scade il %s

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Let your customers buy online and pay in person with orders synced to your GoDaddy Smart Terminal. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
it: Permetti ai clienti di acquistare online e pagare di persona con gli ordini sincronizzati sul terminale intelligente di GoDaddy. Fondi disponibili velocemente con depositi già il giorno lavorativo successivo. %1$sSi applicano i termini di utilizzo di GoDaddy Payments%2$s.

en: Pay in Person
it: Paga di persona

en: Customers can buy online and pay in person with orders synced to your Terminals.
it: I clienti possono acquistare online e pagare di persona con gli ordini sincronizzati sui tuoi terminali.

en: Payment to be made upon delivery.
it: Il pagamento deve essere effettuato alla consegna.

en: Return to payments
it: Torna ai pagamenti

en: %1$sShop Smart Terminal%2$s
it: %1$sTerminale intelligente del negozio%2$s

en: %1$sDevices%2$s
it: %1$sDispositivi%2$s

en: %1$sCatalogs%2$s
it: %1$sCataloghi%2$s

en: %1$sCustomize Terminal%2$s
it: %1$sPersonalizza il terminale%2$s

en: Smart Terminal
it: Terminale intelligente

en: Dual screens for smoother selling.
it: Schermo sdoppiato per operazioni di vendita più fluide.

en: Our dual screens make checkout a breeze. Plus, our all-in-one terminal includes a built-in payment processor, scanner, printer, security and more.
it: Lo schermo sdoppiato rende semplicissima la procedura di pagamento. Inoltre, il nostro terminale “tutto-in-uno” include un processore di pagamento, uno scanner, una stampante, un sistema di sicurezza e molto altro ancora.

en: Free
it: Gratis

en: 2-day shipping.
it: Spedizione entro 2 giorni.

en: Learn More
it: Ulteriori informazioni

en: Settings
it: Impostazioni

en: Enable Selling in Person
it: Abilita Vendita di persona

en: Checkout title
it: Titolo pagamento

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
it: Titolo del metodo di pagamento che il cliente vede durante il pagamento.

en: Checkout description
it: Descrizione pagamento

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
it: Descrizione del metodo di pagamento che il cliente vede durante il pagamento.

en: Order received instructions
it: Istruzioni di ricezione ordine

en: Message that the customer will see on the order received page and in the processing order email after checkout.
it: Messaggio che il cliente vede nella pagina di ricezione dell’ordine e nell’email di elaborazione dell’ordine dopo il pagamento.

en: Enable for Shipping Methods
it: Abilita metodi di spedizione

en: Select the shipping methods that will show this payment method for the customer during checkout.
it: Seleziona i metodi di spedizione che mostreranno questo metodo di pagamento al cliente durante il pagamento.

en: Select Shipping Methods
it: Seleziona metodi di spedizione

en: At least one shipping method is required to enable Selling in Person.
it: Per abilitare la funzione Vendita di persona è necessario almeno un metodo di spedizione.

en: Pay for your order in-person at pickup or delivery.
it: Paga l’ordine di persona al momento del ritiro o della consegna.

en: We accept major credit/debit cards and cash.
it: Accettiamo le principali carte di credito/debito e contanti.

note: Translators: %1$s shipping method title, %2$s shipping method id.
en: %1$s (#%2$s)
it: %1$s (n. %2$s)

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
it: Altre località

en: Local Pickup Plus method
it: Metodo di ritiro locale Plus

note: translators: Placeholders: %1$s - Shipping Method name (for example FedEx, UPS or Local Pickup, etc.)
en: Any "%1$s" method
it: Qualsiasi metodo “%1$s”

en: Are you sure you want to move this product to trash?
it: Desideri davvero spostare questo prodotto nel Cestino?

en: Are you sure you want to move this product to trash? Removing a synced product will also delete it from the In-Person catalog.
it: Desideri davvero spostare questo prodotto nel Cestino? La rimozione di un prodotto sincronizzato ne comporta l’eliminazione anche dal catalogo per la vendita di persona.

en: Move to Trash
it: Sposta nel Cestino

en: This product is synced from the In-Person Catalog
it: Questo prodotto è sincronizzato dal catalogo per la vendita di persona.

en: This product is synced to the In-Person Catalog
it: Questo prodotto è sincronizzato con il catalogo per la vendita di persona.

en: One or more products in your catalog failed to sync. Please enable debug logging or reach out to %1$sour Care team%2$s for help.
it: La sincronizzazione di uno o più prodotti del catalogo non è riuscita. Abilita la registrazione di debug o contatta il %1$snostro team di assistenza%2$s per ricevere aiuto.

en: %1$s has been removed. Products will no longer be synced to this catalog. To remove any products already synced you must delete them manually.
it: %1$s è stato rimosso. I prodotti non saranno più sincronizzati con questo catalogo. Per rimuovere i prodotti già sincronizzati è necessario eliminarli manualmente.

en: In-Person product sync to WooCommerce has been disabled. Products will no longer sync to WooCommerce. To remove any products already synced you must delete them manually.
it: La sincronizzazione dei prodotti per la vendita di persona con WooCommerce è stata disattivata. I prodotti non saranno più sincronizzati con WooCommerce. Per rimuovere i prodotti già sincronizzati è necessario eliminarli manualmente.

en: %1$s has been removed from Selling In-Person. This catalog will no longer sync to WooCommerce
it: %1$s è stato rimosso da Vendita di persona. Questo catalogo non sarà più sincronizzato con WooCommerce

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: In-Person Catalog Sync
it: Sincronizzazione del catalogo per la vendita di persona

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Sync your WooCommerce products with In-Person catalog(s). %1$sLearn more%2$s
it: Sincronizza i prodotti WooCommerce con i cataloghi per la vendita di persona. %1$sApprofondisci%2$s

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Sync WooCommerce products to In-Person
it: Sincronizza i prodotti WooCommerce con la vendita di persona

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Basic WooCommerce product data is pushed to the selected In-Person catalog(s) for simple products.
it: I dati di base dei prodotti WooCommerce vengono inviati ai cataloghi per la vendita di persona selezionati per i prodotti semplici.

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: To sync to In-Person you must have at least one catalog selected.
it: Per la sincronizzazione con la vendita di persona è necessario che sia selezionato almeno un catalogo.

en: Sync In-Person products to WooCommerce
it: Sincronizza i prodotti per la vendita di persona con WooCommerce

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Product data is fetched from the selected In-Person catalog(s). Sync excludes products with custom prices or "any combination" modifiers.
it: I dati dei prodotti vengono recuperati dai cataloghi per la vendita di persona selezionati. La sincronizzazione esclude i prodotti con prezzi personalizzati o con modificatori di “qualsiasi combinazione”.

en: To sync to WooCommerce you must have at least one catalog selected.
it: Per la sincronizzazione con WooCommerce è necessario che sia selezionato almeno un catalogo.

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings title, something like: "GoDaddy Payments - Apple Pay"
en: Cannot load the %s gateway to process payment.
it: Impossibile caricare il gateway %s per elaborare il pagamento.

en: Cannot load the GoDaddy Payments gateway.
it: Impossibile caricare il gateway di GoDaddy Payments.

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings page title, normally: "GoDaddy Payments - Credit/Debit card"
en: These settings are managed from the %s page
it: Queste impostazioni sono gestite dalla pagina %s.

[ctx: General settings]
en: General
it: Generale

en: Disabled
it: Disabilitato

en: The GoDaddy Payments service ID
it: L’ID del servizio GoDaddy Payments

en: The nonce for validating the redirect after onboarding
it: Il nonce per la convalida del reindirizzamento dopo l’onboarding

en: The GoDaddy Payments onboarding status
it: Lo stato di onboarding di GoDaddy Payments

en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices.
it: Accetta in modo sicuro le carte di debito/credito e semplifica la procedura di pagamento per i clienti con Apple Pay® sui dispositivi supportati.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept Apple Pay® on supported devices and make checkout faster for customers. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
it: Accetta Apple Pay® sui dispositivi supportati e rendi più rapido il pagamento per i clienti. Fondi disponibili velocemente con depositi già il giorno lavorativo successivo. %1$sSi applicano i termini di utilizzo di GoDaddy Payments%2$s.

en: Apple Pay Settings
it: Impostazioni Apple Pay

en: Enable
it: Abilita

en: Enable to add the payment method to your checkout.
it: Abilita per aggiungere il metodo di pagamento.

en: Apple Pay shows to %1$sSafari users on supported devices%2$s.
it: Apple Pay viene mostrato %1$sagli utenti di Safari sui dispositivi supportati%2$s.

note: translators: Text displayed next to a dropdown input field with a list of pages for the user to choose from
en: Pages to enable Apple Pay on
it: Pagine su cui abilitare Apple Pay

en: Cart
it: Carrello

en: Single Product
it: Prodotto singolo

en: Button label
it: Messaggio lampeggiante

en: Check button labels here
it: Controlla le etichette dei pulsanti qui

[ctx: Apple Pay]
en: Add Money with
it: Aggiungi denaro con

[ctx: Apple Pay]
en: Book with
it: Prenota con

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
it: Acquista con

[ctx: Apple Pay]
en: Check out with
it: Procedi al pagamento con

[ctx: Apple Pay]
en: Contribute with
it: Contribuisci con

[ctx: Apple Pay]
en: Donate with
it: Dona con

[ctx: Apple Pay]
en: Order with
it: Ordina con

[ctx: Apple Pay]
en: Plain (logo only)
it: Semplice (solo logo)

[ctx: Apple Pay]
en: Reload with
it: Ricarica con

[ctx: Apple Pay]
en: Rent with
it: Affitta con

[ctx: Apple Pay]
en: Set up
it: Imposta

[ctx: Apple Pay]
en: Support with
it: Supporta con

[ctx: Apple Pay]
en: Tip with
it: Lascia la mancia con

[ctx: Apple Pay]
en: Top Up with
it: Rifornisci con

en: Button style
it: Stile pulsante

en: Check button style here
it: Controlla lo stile del pulsante qui

en: Black
it: Nero

en: White
it: Bianco

en: White with outline
it: Bianco con contorno

en: Button height
it: Altezza del pulsante

en: Apple requests the button size match your cart/checkout button and be 30 to 64 pixels tall. The width is set automatically.
it: Apple richiede che le dimensioni del pulsante corrispondano a quelle del pulsante del carrello o del pagamento e che siano tra 30 e 64 pixel di altezza. La larghezza viene impostata automaticamente.

en: Check button size here
it: Controlla le dimensioni del pulsante qui

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept Google Pay™ on supported devices and make checkout faster for customers. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
it: Accetta Google Pay™ sui dispositivi supportati e rendi più rapido il pagamento per i clienti. Fondi disponibili velocemente con depositi già il giorno lavorativo successivo. %1$sSi applicano i termini di utilizzo di GoDaddy Payments%2$s.

en: Google Pay Settings
it: Impostazioni Google Pay

note: translators: Placeholders: %1$s - open <a> HTML link tag, %2$s - close </a> HTML link tag
en: Google Pay shows on %1$ssupported browsers%2$s.
it: Google Pay viene mostrato nei %1$sbrowser supportati%2$s.

en: Pages to enable Google Pay on
it: Pagine su cui abilitare Google Pay

[ctx: Google Pay]
en: Book with
it: Prenota con

[ctx: Google Pay]
en: Buy with
it: Acquista con

[ctx: Google Pay]
en: Check out with
it: Procedi al pagamento con

[ctx: Google Pay]
en: Donate with
it: Dona con

[ctx: Google Pay]
en: Order with
it: Ordina con

[ctx: Google Pay]
en: Pay with
it: Paga con‌‌

[ctx: Google Pay]
en: Plain (logo only)
it: Semplice (solo logo)

en: Google requests the button size match your cart/checkout button and be 40 to 100 pixels tall.
it: Google richiede che le dimensioni del pulsante corrispondano a quelle del pulsante del carrello o del pagamento e che siano tra 40 e 100 pixel di altezza.

en: Credit/Debit Card
it: Carta di pagamento

en: Securely accept credit/debit cards in your checkout.
it: Accetta in modo sicuro le carte di credito/debito nella pagina di pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept all major credit/debit cards in your checkout quickly and securely. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
it: Accetta tutte le principali carte di credito o debito nel tuo modulo di pagamento in modo rapido e sicuro. Fondi disponibili velocemente con depositi già il giorno lavorativo successivo. %1$sSi applicano i termini di utilizzo di GoDaddy Payments%2$s.

en: Business Name:
it: Nome dell’azienda:

en: Switch account
it: Passa a un altro account

en: Account Details
it: Dettagli dell'account

en: Manage your account settings in the %1$spayments dashboard%2$s
it: Puoi gestire le impostazioni dell’account nella %1$sBacheca pagamenti%2$s

en: Manage your GoDaddy Payments account settings in the %1$sPayments Hub%2$s
it: Puoi gestire le impostazioni dell’account GoDaddy Payments nell’%1$shub dei pagamenti%2$s

en: Checkout Settings
it: Impostazioni checkout

en: Title in Checkout
it: Titolo nella pagina di pagamento

en: Description in Checkout
it: Descrizione nella pagina di pagamento

en: Transaction Type
it: Tipo di transazione

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
it: Seleziona la modalità di elaborazione delle transazioni. L’addebito invia tutte le transazioni per il regolamento, mentre l’autorizzazione si limita ad autorizzare il totale dell’ordine per la successiva acquisizione.

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
it: Addebito

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Charge Virtual-Only Orders
it: Addebita ordini solo virtuali

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
it: Se l’ordine contiene esclusivamente articoli virtuali, attiva questa opzione per addebitare immediatamente la transazione, anziché autorizzarla.

en: Capture Paid Orders
it: Acquisisci ordini pagati

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
it: Acquisisci automaticamente gli ordini quando vengono modificati impostando %s.

en: a paid status
it: lo stato su “Pagato”

en: Accepted Card Logos
it: Loghi delle carte accettate

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
it: Questi sono i loghi delle carte accettate, mostrati ai clienti durante il pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept.
it: Questa impostazione %1$snon%2$s modifica i tipi di carta accettati dal gateway.

en: Saved Cards
it: Carte salvate

en: Enable customers to securely save their payment cards to their account for future checkout.
it: Consenti ai clienti di salvare in modo sicuro le carte di pagamento nel loro account per gli acquisti futuri.

en: Detailed Decline Messages
it: Messaggi di rifiuto dettagliati

en: Enable detailed decline messages for customers during checkout rather than a generic decline message.
it: Abilita messaggi di rifiuto dettagliati per i clienti durante il pagamento, anziché un messaggio di rifiuto generico.

en: Debug Mode
it: Modalità di debug

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the debug log
it: Mostra messaggi di errore dettagliati e richieste/risposte API nella pagina di pagamento e/o salvali nel registro di debug.

en: Show on Checkout Page
it: Mostra nella pagina di pagamento

en: Save to Log
it: Salva nel registro

en: Both
it: Entrambi

en: Pay securely with your credit/debit card.
it: Paga in modo sicuro con la tua carta di credito/debito.

en: Pre-Order release payment failed: %s
it: Pagamento rilascio pre-ordine non riuscito: %s

en: Currently unavailable
it: Attualmente non disponibile

note: translators: Placeholders: %1$s & %3$s - <a> tag, %2$s & %4$s - </a> tag
en: Securely accept online payments via credit/debit card, wallets, bank redirects, and other methods enabled in your Stripe account. %1$sView Stripe pricing%2$s for your business' location and payment methods. %3$sStripe terms apply%4$s.
it: Accetta in tutta sicurezza pagamenti online tramite carte di credito e debito, portafogli, bonifici e altri metodi abilitati nel tuo account Stripe. %1$sVisualizza i prezzi di Stripe%2$s per la località della tua azienda e i tuoi metodi di pagamento. %3$sSi applicano le condizioni di utilizzo di Stripe%4$s.

en: You are about to disconnect your Stripe account. Your store will not be able to process transactions using Stripe until you connect an account again.
it: Sta per disconnettere il tuo account Stripe. Il tuo negozio non sarà in grado di elaborare transazioni utilizzando Stripe finché non colleghi nuovamente un account.

en: General
it: Generale

en: Disconnect Stripe Account
it: Disconnetti l’account Stripe

en: Connecting to Stripe...
it: Collegamento a Stripe...

en: This operation can take up to a few seconds. Please reload this page to check the current status.
it: Questa operazione può richiedere qualche secondo. Ricarica la pagina per verificare lo stato attuale.

en: Connect Stripe Account
it: Connetti l’account Stripe

en: BECS direct debit
it: Addebito diretto BECS

en: Credit / Debit
it: Carta di credito/debito

en: SEPA Debit
it: Addebito SEPA

en: ACH Direct Debit
it: Addebito diretto ACH

en: Order Instructions:
it: Istruzioni per l’ordine:

en: Local delivery
it: Consegna locale

en: Allow customers to select local delivery service. Taxes will be applied using customer's shipping address.
it: Consenti ai clienti di selezionare il servizio di consegna locale. Le tasse saranno applicate in base all’indirizzo di spedizione del cliente.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
it: Inserisci un costo (tasse escluse) o una somma, ad esempio <code>10,00 * [qty]</code>.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
it: Usa <code>[qty]</code> per il numero di articoli, <br/><code>[cost]</code> per il costo totale degli articoli e <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> per le tariffe basate su percentuale.

en: Checkout Title
it: Titolo pagamento

en: This controls the title which the user sees during checkout.
it: Determina il titolo che l’utente vede durante il pagamento.

en: Tax status
it: Stato delle imposte

en: Taxable
it: Soggetto a imposta

[ctx: Tax status]
en: None
it: Nessuno

en: Cost
it: Costo

en: Minimum order amount total when available
it: Totale minimo dell’ordine, se disponibile

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to in order to select the shipping method.
it: L’importo che l’ordine del cliente deve raggiungere o superare affinché sia possibile selezionare il metodo di spedizione.

en: Minimum order total when free
it: Totale minimo dell’ordine, se gratis

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to for the shipping method to be free.
it: L’importo che l’ordine del cliente deve raggiungere o superare affinché il metodo di spedizione risulti gratuito.

en: This description will be displayed underneath the Local Delivery shipping method name in the Cart and Checkout pages.
it: Questa descrizione viene visualizzata sotto il nome del metodo di spedizione Consegna locale nelle pagine del carrello e di pagamento.

en: Delivery instructions
it: Istruzioni per la consegna

en: Message that the customer will see on the order received page and the processing order email after checkout.
it: Messaggio che il cliente vede nella pagina di ricezione dell’ordine e nell’email di elaborazione dell’ordine dopo il pagamento.

en: Shipping method description that the customer will see during checkout.
it: Descrizione del metodo di spedizione che il cliente vede durante il pagamento.

en: Pickup instructions
it: Istruzioni per il ritiro

en: Message that the customer will see on the order received page as well as in the processing order and ready for pickup emails.
it: Messaggio che il cliente vede nella pagina di ricezione dell’ordine come pure nelle email di elaborazione dell’ordine e di notifica di ritiro.

en: Pickup Instructions
it: Istruzioni di ritiro

en: Carrier
it: Corriere

en: Tracking number
it: Numero di tracciamento

en: Items
it: Articoli

en: Warning! Plain Permalinks Detected
it: Attenzione. Rilevati permalink semplici

en: You attempted to install a blocked plugin.
it: Hai tentato di installare un plugin bloccato.

en: One or more blocked plugins have been removed.
it: Uno o più plugin bloccati sono stati rimossi.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> tag, %2$s - Closing </a> tag
en: GoDaddy disallows a small list of plugins that can cause performance and other issues on your store. If you attempt to install them, we'll remove them for you. You can check out %1$sthe entire plugin blocklist here%2$s.
it: GoDaddy non consente alcuni plugin che possono causare problemi di prestazioni e di altro tipo al tuo negozio. Se tenti di installarli, li rimuoveremo. Puoi consultare %1$sl’intero elenco dei plugin bloccati qui%2$s.

en: Shipments
it: Spedizioni

note: translators: Placeholder: %s - tracking URL
en: Tracking URL: %s
it: URL di tracciamento: %s

en: Your order is ready for pickup.
it: Il tuo ordine è pronto per il ritiro.
