MWC Core 2.0.0 - en to pt translation catalogue (776 entries)

en: Cost of goods
pt: Custo dos artigos

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Track profit and cost of goods for your store. Generate profit reports by date, product, category, and more. This feature replaces the %1$sCost of Goods%2$s plugin.
pt: Controle o lucro e o custo dos artigos da sua loja. Gere relatórios de lucro por data, produto, categoria e mais ainda. Esta funcionalidade substitui o plugin %1$sCusto dos artigos%2$s.

en: Ecommerce emails
pt: Emails de comércio electrónico

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. This feature replaces the %1$sWooCommerce Email Customizer%2$s plugin.
pt: Personalize os emails de forma a reflectir a sua marca e aumentar a fidelização dos clientes. Esta funcionalidade substitui o plugin %1$sPersonalizador de Email do WooCommerce%2$s.

en: Google analytics
pt: Google Analytics

note: translators: Placeholders: %1$s and %3$s - <a> tag for the plugin link, %2$s and %4$s - </a> tag
en: Track advanced eCommerce events and more with Google Analytics. This feature replaces the %1$sGoogle Analytics%2$s and %3$sGoogle Analytics Pro%4$s plugins.
pt: Rastreie eventos de comércio electrónico avançado e mais ainda com o Google Analytics. Esta funcionalidade substitui os plugins %1$sGoogle Analytics%2$s e %3$sGoogle Analytics Pro%4$s.

en: Sequential order numbers
pt: Números de pedido sequenciais

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Format order numbers, change your starting number, and differentiate free orders. This feature replaces the %1$sSequential Order Numbers Pro%2$s plugin.
pt: Formate os números dos pedidos, altere o seu número inicial e distinga os pedidos grátis. Esta funcionalidade substitui o plugin %1$sNúmeros de Pedido Sequenciais Pro%2$s.

en: Shipment tracking
pt: Rastreio do envio

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share shipment tracking information with your customers. Open one of your Processing orders to get started. This feature replaces the %1$sShipment Tracking%2$s plugin.
pt: Partilhe as informações de rastreio dos envios com os seus clientes. Abra um dos seus pedidos em processamento para começar. Esta funcionalidade substitui o plugin %1$sRastreio do Envio%2$s.

en: Discount links
pt: Ligações de desconto

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Share discount links with your customers and add coupons from ads, email campaigns, or social links. Create or edit a coupon to get started. This feature replaces the %1$sURL Coupons%2$s plugin.
pt: Partilhe ligações de desconto com os seus clientes e adicione cupões a partir de anúncios publicitários, campanhas por email, ou ligações de redes sociais. Crie ou edite um cupão para começar. Esta funcionalidade substitui o plugin %1$sCupões por URL%2$s.

en: Gift certificates
pt: Vales de oferta

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the plugin link, %2$s - </a> tag
en: Create custom gift certificates that your customers can purchase and send to their friends and family. This feature replaces the %1$sPDF Product Vouchers%2$s plugin.
pt: Crie vales de oferta personalizados que os seus clientes podem comprar e enviar aos respectivos amigos e familiares. Esta funcionalidade substitui o plugin %1$sCupões de Produtos em PDF%2$s.

en: Abandoned checkout reminders
pt: Lembretes de finalização de compra abandonada

en: Automatically track cart activity and send an email reminder to recover lost revenue.
pt: Rastreie automaticamente a actividade dos carrinhos e envie um lembrete por email para recuperar as receitas perdidas.

en: Accept credit card payments using Stripe.
pt: Aceite pagamentos com cartão de crédito utilizando o Stripe.

en: Marketplaces
pt: Mercados

en: Sell to millions of customers from one place. Offer your products everywhere, from Amazon to Instagram, all from your own online store.
pt: Venda produtos e serviços a milhões de clientes a partir de um único local. Disponibilize produtos em todas as plataformas, desde a Amazon até ao Instagram, a partir da sua própria loja online.

en: Take administration of order fulfillment to the next level! View latest shipping rates from your favorite providers, print labels in one click, and automate shipment tracking and customer email notifications.
pt: Leve a administração do processamento de pedidos para outro patamar! Veja as tarifas de envio mais recentes dos seus fornecedores favoritos, imprima etiquetas através de apenas um clique e automatize o rastreio dos envios e as notificações por email aos clientes.

en: The reseller private label ID (1 means GoDaddy, so not a reseller).
pt: A ID da legenda privada do revendedor (1 significa a GoDaddy, pelo que não é um revendedor).

en: Whether the account can manually switch between extension versions.
pt: Se a conta pode mudar manualmente entre as versões das extensões.

en: Whether or not the site is sold by a reseller.
pt: Se o site é vendido por um revendedor.

en: The product plan the given account or site has purchased
pt: O plano de produto que a conta ou o site em questão comprou

en: The hosting platform the given account or site is running on
pt: A plataforma de alojamento onde a conta ou o site em questão está a funcionar

en: The ID of the customer
pt: A ID do cliente

en: The ID of the Federation Partner
pt: A ID do parceiro da federação

en: A list of businesses.
pt: Uma lista de empresas.

en: The unique identifier for the business.
pt: O identificador exclusivo da empresa.

en: The legal name of the business.
pt: O nome jurídico da empresa.

en: A list of stores associated with the business.
pt: Uma lista de lojas associadas à empresa.

en: The display name of the store.
pt: O nome de exibição da loja.

en: The unique identifier for the store.
pt: O identificador exclusivo da loja.

en: The access token string as issued by the authorization server.
pt: A cadeia do código de autenticação de acesso foi emitida pelo servidor de autorização.

en: Number of seconds to expiration of the access token.
pt: Número de segundos até o código de autenticação de acesso expirar.

en: The scope the token granted.
pt: O âmbito concedido pelo código de autenticação.

en: Access Token ID.
pt: ID do código de autenticação de acesso.

en: The type of token this is.
pt: O tipo deste código de autenticação.

en: The care agent account on this site has been misconfigured. Please log in again to fix this issue.
pt: A conta do agente de apoio neste site foi mal configurada. Inicie uma sessão novamente para corrigir este problema.

en: Something went wrong when creating the user account.
pt: Ocorreu um problema ao criar a conta do utilizador.

note: translators: Placeholder: %s account username
en: User %s could not be logged in.
pt: Não foi possível iniciar uma sessão para o utilizador %s.

en: You cannot delete the main administrator account.
pt: Não pode eliminar a conta do administrador principal.

en: Delete
pt: Eliminar

en: Other
pt: Outros

en: Automatically track cart activity and recover lost revenue with a dedicated email campaign.
pt: Rastreie automaticamente a actividade dos carrinhos e recupere as receitas perdidas com uma campanha dedicada por email.

en: Unknown error.
pt: Erro desconhecido.

en: Unable to retrieve the email sender data.
pt: Não é possível obter os dados do remetente do email.

en: Did you forget something?
pt: Esqueceu-se de alguma coisa?

en: Content
pt: Conteúdo

en: Hey there! You left your shopping cart without completing your purchase just a bit ago. It's not too late to complete your purchase! All of the products are still waiting for you.
pt: Olá! Há alguns momentos, abandonou o seu carrinho de compras sem concluir a compra. Não é demasiado tarde para concluir a sua compra! Todos os produtos ainda estão à sua espera.

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Complete your purchase
pt: Conclua a sua compra

en: Trouble checking out? We're here to help. Please reply to this email if you have any questions or need our assistance.
pt: Está a ter dificuldade em finalizar a compra? Estamos aqui para ajudar. Se pretender esclarecer alguma questão ou precisar da nossa ajuda, responda a este email.

en: Cart Recovery
pt: Recuperação de carrinhos

en: Send a reminder email to customers that left products in their cart but didn't complete the checkout.
pt: Envie um email de lembrete aos clientes que deixaram produtos no respectivo carrinho sem finalizar a compra.

en: Hey {{customer_first_name}}, did you forget something?
pt: Olá, {{customer_first_name}}. Esqueceu-se de alguma coisa?

en: Hey {{customer_first_name}}!
pt: Olá, {{customer_first_name}}!

en: Your shopping cart has been reserved and is still waiting for you! In your cart, you left the following products:
pt: O seu carrinho de compras foi reservado e continua à sua espera! Deixou os seguintes produtos no seu carrinho:

en: It's not too late to complete this purchase -- these products are still waiting for you!
pt: Não é demasiado tarde para concluir esta compra. Estes produtos continuam à sua espera!

en: Your shopping cart was reserved a few days ago and it will expire soon. In your cart, you left the following products:
pt: O seu carrinho de compras foi reservado há alguns dias e irá expirar em breve. Deixou os seguintes produtos no seu carrinho:

en: Ready to complete this purchase before your cart expires? Click the above button to purchase these items.
pt: Está pronto para concluir esta compra antes de o seu carrinho expirar? Clique no botão acima para comprar estes itens.

en: Your email and cart will be saved so we can send you an email reminder about this order.
pt: O seu email e carrinho serão guardados para podermos enviar-lhe um lembrete por email acerca deste pedido.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
pt: Tentou editar um item que não existe. Talvez o mesmo tenha sido eliminado.

en: Product not found.
pt: Produto não encontrado.

en: Product categories must be deleted in Commerce Home
pt: As categorias dos produtos têm de ser eliminadas na Página Inicial de Comércio

en: Delete product category
pt: Eliminar categoria de produtos

note: translators: External link icon
en: Delete %s
pt: Eliminar %s

en: The "Any" attribute cannot be used for variable products synced with your GoDaddy Commerce product catalog. Please specify the attribute value for each variation, then save your changes.
pt: O atributo «Qualquer» não pode ser utilizado para os produtos variáveis sincronizados com o seu catálogo de produtos de comércio da GoDaddy. Especifique o valor do atributo para cada versão e, em seguida, guarde as suas alterações.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag
en: Required for storing Product data in Commerce Home. Stock management can be enabled or disabled per product. Learn more about %1$sproduct inventory settings%2$s.
pt: Necessário para guardar os dados dos produtos na página inicial de comércio. A gestão de estoque pode ser activada ou desactivada de forma individual para cada produto. Obtenha mais informações sobre as %1$sopções de inventário de produtos%2$s.

en: Inventory amounts displayed on the frontend reflect total available for purchase and exclude reserved stock.
pt: Os valores do inventário exibidos na interface reflectem o total disponível para compra e excluem o stock reservado.

note: translators: Placeholders: %1$s - a product name, %2$s - a product SKU, %3$s - an API error message
en: An error occurred while reserving stock for %1$s (%2$s). %3$s
pt: Ocorreu um erro ao reservar estoque para %1$s (%2$s). %3$s

en: Available Pickup Locations
pt: Localizações de recolha disponíveis

en: Select the location(s) that should be available for local pickup.
pt: Seleccione as localizações que deverão estar disponíveis para recolha local.

en: Pickup location
pt: Localização de recolha

en: No pickup locations available
pt: Nenhuma localização de recolha disponível

en: Please choose another shipping method, or contact the store for a pickup location.
pt: Escolha outro método de envio ou contacte a loja para definir uma localização de recolha.

en: Pickup Location Information
pt: Informações da localização de recolha

en: Missing or invalid store ID
pt: ID da loja em falta ou inválida

en: This token is expired
pt: Este código de autenticação expirou

en: Cannot generate a preview for an email notification that is not editable.
pt: Não é possível gerar uma pré-visualização de uma notificação por email que não é editável.

en: The settings parameter is required.
pt: É necessário configurar o parâmetro das opções.

en: Cannot send a test email for an email notification that is not editable.
pt: Não é possível enviar um email de teste de uma notificação por email que não é editável.

en: The site has email template overrides and hasn't enabled the Email Notifications feature.
pt: O site tem substituições de modelo de email e não activou a funcionalidade de Notificações por Email.

en: Unique email notification ID.
pt: ID exclusiva da notificação por email.

en: Unique email notification name (matches the ID).
pt: Nome exclusivo da notificação por email (coincide com a ID).

en: Email notification label.
pt: Legenda da notificação por email.

en: Email notification description.
pt: Descrição da notificação por email.

en: ID of the template used by this email notification.
pt: ID do modelo utilizado por esta notificação por email.

en: A list of categories that the email notification belongs to.
pt: Uma lista das categorias às quais a notificação por email pertence.

en: Email notification status
pt: Estado da notificação por email

en: Whether the email notification can only be sent manually.
pt: Indica se a notificação por email apenas pode ser enviada manualmente.

en: Whether the email notification will be sent to administrators.
pt: Indica se a notificação por email será enviada aos administradores.

en: A list of placeholders that are available for the email notification.
pt: Uma lista dos termos substitutos disponíveis para a notificação por email.

en: URL for the WooCommerce email settings screen for the email notification
pt: URL do ecrã de opções de email do WooCommerce para a notificação por email

en: Unique email notification category ID.
pt: ID exclusiva da categoria da notificação por email.

en: Email notification category name.
pt: Nome da categoria da notificação por email.

en: A non-empty settings or subgroups parameter must be provided.
pt: É necessário fornecer um parâmetro de subgrupos ou de opções não vazio.

en: Unique email template ID.
pt: ID exclusiva do modelo de email.

en: Unique email template name (matches the ID).
pt: Nome exclusivo do modelo de email (coincide com a ID).

en: Email template label.
pt: Legenda do modelo de email.

en: List of email content placeholders.
pt: Lista de termos substitutos de conteúdo de email.

en: Email template preview.
pt: Pré-visualização do modelo de email.

en: Unique email template setting name.
pt: Nome exclusivo da opção de modelo de email.

en: Email template setting label.
pt: Legenda da opção de modelo de email.

en: Email template settings subgroups.
pt: Subgrupos das opções de modelo de email.

en: Root settings for an email template.
pt: Opções de raiz para um modelo de email.

en: This email address belongs to another store. Please enter a different email address. If you already own this address, please reach out via %1$sGet Help%2$s.
pt: Este endereço de email pertence a outra loja. Digite outro endereço de email. Se já possuir este endereço, contacte-nos através da secção %1$sObter ajuda%2$s.

en: Sender unique ID.
pt: ID exclusiva do remetente.

en: Sender email address.
pt: Endereço de email do remetente.

en: The date and time when the sender was verified in our system.
pt: A data e hora quando o remetente foi confirmado no nosso sistema.

en: How the sender was verified.
pt: Como o remetente foi confirmado.

en: Sender status.
pt: Estado do remetente.

en: Unique email notification setting ID.
pt: ID exclusiva da opção de notificação por email.

en: Unique email notification setting name (matches the ID).
pt: Nome exclusivo da opção de notificação por email (coincide com a ID).

en: Email notification setting label.
pt: Legenda da opção de notificação por email.

en: Email notification setting description.
pt: Descrição da opção de notificação por email.

en: A list of available options for the email notification setting values.
pt: Uma lista das opções disponíveis para os valores da opção de notificação por email.

en: Email notification setting default value.
pt: Valor por omissão da opção de notificação por email.

en: Email notification setting value.
pt: Valor da opção de notificação por email.

en: Whether the email notification setting can have multiple values.
pt: Indica se uma opção de notificação por email pode ter vários valores.

en: Whether the email notification setting is required.
pt: Indica se é necessário configurar a opção de notificação por email.

en: Email notifications setting group, if applicable.
pt: Grupo de opções das notificações por email, caso aplicável.

en: Email notifications setting control details.
pt: Dados de controlo da opção de notificações por email.

en: Email notifications setting control type.
pt: Tipo de controlo da opção de notificações por email.

en: A list of available options for the email notification setting control.
pt: Uma lista das opções disponíveis para o controlo da opção de notificação por email.

en: Optional input placeholder for the email notification setting control.
pt: Termo substituto de introdução opcional para o controlo da opção de notificação por email.

en: Could not match an email notification ID to a "%s" WooCommerce email ID.
pt: Não foi possível fazer corresponder uma ID de notificação por email com uma ID de email «%s» do WooCommerce.

en: Could not match a WooCommerce email ID to a "%s" email notification ID.
pt: Não foi possível fazer corresponder uma ID de email do WooCommerce com uma ID de notificação por email «%s».

en: Could not find source WooCommerce email with ID "%s".
pt: Não foi possível encontrar o email de origem do WooCommerce com a ID «%s».

en: No content template file found for the ID %s.
pt: Nenhum ficheiro de modelo de conteúdo encontrado com a ID %s.

en: No email notification found with the ID %s.
pt: Nenhuma notificação por email encontrada com a ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailNotificationContract interface
pt: A classe de %s deve implementar a interface EmailNotificationContract

en: The email notification with ID %s is not available on this site
pt: A notificação por email com a ID %s não está disponível neste site

en: No email notification template found with the ID %s.
pt: Nenhum modelo de notificação por email encontrado com a ID %s.

en: The class for %s must implement the EmailTemplateContract interface
pt: A classe de %s deve implementar a interface EmailTemplateContract

en: No template file found with the ID %s.
pt: Nenhum ficheiro de modelo encontrado com a ID %s.

en: Invalid template for the option name "%s": it should contain a {{setting_id}} placeholder.
pt: Modelo inválido para o nome de opção «%s»: deverá conter um termo substituto {{setting_id}}.

en: No settings found with the ID %s.
pt: Nenhuma opção encontrada com a ID %s.

en: The class name for %s must implement ConfigurableContract
pt: O nome da classe de %s deve implementar o parâmetro ConfigurableContract

en: No WooCommerce email found for "%s"
pt: Nenhum email do WooCommerce encontrado com «%s»

en: Admin
pt: Administrador

en: Extensions
pt: Extensões

en: Customer
pt: Cliente

en: Order
pt: Encomenda

en: Email Notifications
pt: Notificações por email

en: New
pt: Novo

en: Cancelled order
pt: Pedido cancelado

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked cancelled (if it was previously processing or on-hold).
pt: Enviado aos destinatários escolhidos quando um pedido é assinalado como «cancelado» (caso estivesse anteriormente a ser processado ou suspenso).

en: [{{site_title}}]: Order #{{order_number}} has been cancelled
pt: [{{site_title}}]: o pedido n.º {{order_number}} foi cancelado

note: translators: %1$s: Order number, %2$s: Customer full name.
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
pt: Notificação para o informar de que o pedido n.º %1$s pertencente a %2$s foi cancelado:

en: Completed order
pt: Pedido concluído

en: Sent to customers when their order is marked completed and usually indicates that the order has been shipped.
pt: Enviado aos clientes quando o respectivo pedido é assinalado como «concluído», indicando habitualmente que o pedido foi enviado.

en: We have finished processing your order.
pt: Concluímos o processamento do seu pedido.

en: Your {{site_title}} order is now complete
pt: O seu pedido do(a) {{site_title}} está agora concluído

en: Customer invoice / order details
pt: Dados do pedido/factura do cliente

en: Emails containing order information and payment links sent manually.
pt: Emails enviados manualmente contendo informações dos pedidos e ligações de pagamento.

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your invoice is below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
pt: Foi criado um pedido para si em: %1$s. A sua factura encontra-se abaixo, com uma ligação para efectuar o pagamento quando estiver pronto: %2$s

en: Pay for this order
pt: Pague este pedido

note: translators: %s Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
pt: Seguem-se os dados do seu pedido realizado a %s:

en: Invoice for order #{{order_number}} on {{site_title}}
pt: Factura do pedido n.º {{order_number}} do(a) {{site_title}}

en: Customer note
pt: Observação ao cliente

en: Sent to customer when you add a note to an order.
pt: Enviado ao cliente quando adicionar uma observação a um pedido.

en: The following note has been added to your order:
pt: Foi adicionada a seguinte observação ao seu pedido:

en: As a reminder, here are your order details:
pt: Como um lembrete, seguem-se os dados do seu pedido:

en: Note added to your {{site_title}} order from {{order_date}}
pt: Observação adicionada ao seu pedido do(a) {{site_title}} de {{order_date}}

en: Heading
pt: Título

en: Additional content
pt: Conteúdo adicional

[ctx: name of the default email notification template]
en: Default
pt: Padrão

en: Container
pt: Contentor

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Email width
pt: Largura do email

en: Default
pt: Padrão

en: Full
pt: Total

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header image
pt: Imagem do cabeçalho

en: Text
pt: Texto

en: Body
pt: Corpo

en: Body background color
pt: Cor de fundo do corpo

en: Link color
pt: Cor das ligações

en: Headings
pt: Títulos

en: H1 font size
pt: Tamanho da fonte do H1

en: H2 font size
pt: Tamanho da fonte do H2

en: H3 font size
pt: Tamanho da fonte do H3

en: Button
pt: Botão

en: Label color
pt: Cor da legenda

en: Footer
pt: Rodapé

en: Footer text
pt: Texto do rodapé

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Font family
pt: Família de fontes

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Enabled
pt: Ativada

en: Preview text
pt: Texto de pré-visualização

note: translators: %1$s - opening a HTML tag, %2$s - closing a HTML tag
en: Preview text is shown after the subject line in some email inboxes. Maximum: 150 characters. %1$sLearn more%2$s
pt: Em algumas caixas de entrada de email, é mostrado texto de pré-visualização após a linha do assunto. Máximo: 150 caracteres. %1$sObtenha mais informações%2$s

en: Enter preview text
pt: Digite o texto de pré-visualização

en: Subject
pt: Assunto

en: Failed order
pt: Pedido sem êxito

en: Sent to chosen recipient(s) when an order is marked failed (if it was previously pending or on-hold).
pt: Enviado aos destinatários escolhidos quando um pedido é assinalado como «sem êxito» (caso estivesse anteriormente pendente ou suspenso).

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
pt: O pagamento do pedido n.º %1$s de %2$s não teve êxito. O pedido consistiu no seguinte:

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
pt: [{site_title}]: o pedido #{order_number} não teve êxito

en: Item shipped
pt: Item enviado

en: Sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
pt: Enviado aos clientes quando forem adicionadas informações de rastreio a um ou mais itens dos respectivos pedidos.

note: translators: Placeholder: %s - Customer first name translators: %s: Customer username translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
pt: Olá %s,

en: An item from your order has shipped!
pt: Foi enviado um item do seu pedido!

en: An item from {{site_title}} order #{{order_number}} has shipped!
pt: Foi enviado um item do pedido n.º {{order_number}} do(a) {{site_title}}!

en: New account
pt: Nova conta

en: Sent to customers when they sign up via checkout or account pages.
pt: Enviado aos clientes quando estes se inscrevem através das páginas de conta ou de finalização das compras.

en: Your {{site_title}} account has been created!
pt: A sua conta do(a) {{site_title}} foi criada!

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
pt: Obrigado por ter criado uma conta em %1$s. O seu nome de utilizador é %2$s. Pode aceder à área da sua conta para ver os pedidos, alterar a senha e mais ainda em: %3$s

note: translators: %s: Auto generated password
en: Your password has been automatically generated: %s
pt: A sua senha foi gerada automaticamente: %s

en: New order
pt: Novo pedido

en: Sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
pt: Enviado aos destinatários escolhidos quando é recebido um novo pedido.

note: translators: %1$s: Customer full name.
en: You’ve received the following order from %1$s:
pt: Recebeu o seguinte pedido de %1$s:

en: [{{site_title}}]: New order #{{order_number}}
pt: [{{site_title}}]: novo pedido n.º {{order_number}}

en: Order on-hold
pt: Pedido suspenso

en: Sent to customer when an order is on hold.
pt: Enviado ao cliente quando um pedido estiver suspenso.

en: Your {{site_title}} order has been received!
pt: O seu pedido do(a) {{site_title}} foi recebido!

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of what you ordered:
pt: Obrigado pelo seu pedido. Este está pendente até confirmarmos que o pagamento foi recebido. Entretanto, segue-se um lembrete do que pediu:

en: Partially refunded order
pt: Pedido reembolsado parcialmente

en: Sent to customers when their order is partially refunded.
pt: Enviado aos clientes quando o respectivo pedido é reembolsado parcialmente.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
pt: O seu pedido do(a) %s foi reembolsado parcialmente. São fornecidos mais dados abaixo para sua referência:

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been partially refunded
pt: O seu pedido n.º {{order_number}} do(a) {{site_title}} foi reembolsado parcialmente

en: Processing order
pt: A processar o pedido

en: Sent to customer after a payment is made.
pt: Enviado ao cliente após um pagamento ser realizado.

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
pt: Para sua informação, recebemos o seu pedido n.º%s e o mesmo está agora a ser processado:

en: Fully refunded order
pt: Pedido totalmente reembolsado

en: Sent to customers when their order is fully refunded.
pt: Enviado aos clientes quando o respectivo pedido é totalmente reembolsado.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
pt: O seu pedido do(a) %s foi reembolsado. São fornecidos mais dados abaixo para sua referência:

en: Your {{site_title}} order #{{order_number}} has been refunded
pt: O seu pedido n.º {{order_number}} do(a) {{site_title}} foi reembolsado

en: Reset password
pt: Redefinir senha

en: Sent to customers when they reset their passwords.
pt: Enviado aos clientes quando estes repõem os valores padrão das respectivas senhas.

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
pt: Alguém solicitou uma nova senha para a seguinte conta em %s:

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
pt: Nome de utilizador: %s

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
pt: Se não tiver efectuado este pedido, ignore este email. Se pretender continuar:

en: Click here to reset your password
pt: Clique aqui para repor o valor padrão da sua senha

en: Sender name
pt: Nome do remetente

en: Sender address
pt: Endereço do remetente

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Enter recipients (comma-separated) for this email
pt: Digite os destinatários (separados por vírgulas) deste email

en: Customize your emails to reflect your brand and increase customer loyalty. Manage them from Marketing > Emails.
pt: Personalize os emails de forma a reflectir a sua marca e aumentar a fidelização dos clientes. Efectue a gestão dos mesmos a partir de Marketing > Emails.

en: Manage emails
pt: Gerir emails

en: Your hosting plan now offers editable WooCommerce emails, no plugin required!
pt: O seu plano de alojamento disponibiliza agora emails do WooCommerce editáveis, sem ser necessário qualquer plugin!

en: Please use either your hosting plan's email editing feature or your 3rd-party email editor.
pt: Utilize a funcionalidade de edição de emails do seu plano de alojamento ou o editor de emails de terceiros.

en: Edit emails
pt: Editar emails

en: Contact support
pt: Contactar assistência

en: A 3rd-party email editing plugin has been detected on your store.
pt: Foi detectado um plugin de edição de emails de terceiros na sua loja.

note: translators: %1$s opening strong tag; %2$s closing strong tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag; %5$s opening anchor tag; %6$s closing anchor tag
en: %1$sNote:%2$s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines. Change your primary domain via the %3$sWoo store management area%4$s. Learn more about %5$sconnecting a domain%6$s.
pt: %1$sObservação:%2$s o seu site está a utilizar um domínio temporário que não pode ser indexado pelos motores de pesquisa. Altere o seu domínio principal através da %3$sárea de gestão da loja do Woo%4$s. Obtenha mais informações sobre como %5$sassociar um domínio%6$s.

note: translators: %1$s opening anchor tag; %2$s closing anchor tag; %3$s opening anchor tag; %4$s closing anchor tag
en: Change your primary domain via the %1$sWoo store management area%2$s. Learn more about %3$sconnecting a domain%4$s.
pt: Altere o seu domínio principal através da %1$sárea de gestão da loja do Woo%2$s. Obtenha mais informações sobre como %3$sassociar um domínio%4$s.

en: Link bank account
pt: Associar conta bancária

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Add your banking info to get your payouts deposited.
pt: Tem dinheiro para receber com o GoDaddy Payments! Para que os pagamentos sejam depositados, adicione as suas informações bancárias.

en: GoDaddy Payments - Apple Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin Safari on supported devices%2$s.
pt: GoDaddy Payments - O Apple Pay foi activado nas suas páginas seleccionadas e é mostrado %1$sno Safari em dispositivos compatíveis%2$s.

en: Please select the pages where Apple Pay should show.
pt: Seleccione as páginas onde o Apple Pay deverá ser mostrado.

en: There was a problem registering your site with Apple Pay. Please disable Apple Pay and try re-enabling, or %1$scontact support%2$s.
pt: Houve um problema ao registar o seu site no Apple Pay. Desactive o Apple Pay e experimente voltar a activá-lo, ou %1$scontacte a assistência%2$s.

en: GoDaddy Payments successfully enabled!
pt: O GoDaddy Payments foi activado com êxito!

en: GoDaddy Payments is now available to your customers at checkout.
pt: O GoDaddy Payments está agora disponível para os seus clientes na finalização das compras.

en: GoDaddy Payments is now connected to your store!
pt: O GoDaddy Payments está agora associado à sua loja!

en: Enable GoDaddy Payments
pt: Activar GoDaddy Payments

en: Enable the payment method to add it to your checkout.
pt: Active a forma de pagamento para a adicionar à finalização das compras.

en: Your GoDaddy Payments account has been closed.
pt: A sua conta do GoDaddy Payments foi fechada.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please set up your account to resume processing payments.
pt: A forma de pagamento foi desactivada para não aparecer na finalização das compras. Configure a sua conta para retomar o processamento dos pagamentos.

en: It looks like you didn't finish your GoDaddy Payments application.
pt: Aparentemente, não concluiu a sua candidatura ao GoDaddy Payments.

en: Resume
pt: Retomar

en: You're just a few minutes from processing payments.
pt: Bastam alguns minutos para poder começar a processar pagamentos.

en: Your GoDaddy Payments account needs attention.
pt: A conta do GoDaddy Payments requer a sua atenção.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for next steps.
pt: A forma de pagamento foi desactivada para não aparecer na finalização das compras. Consulte o seu email para saber os próximos passos.

en: Your GoDaddy Payments account has been terminated.
pt: A sua conta do GoDaddy Payments foi encerrada.

en: The payment method has been disabled so it will not appear on your checkout. Please check your email for more information.
pt: A forma de pagamento foi desactivada para não aparecer na finalização das compras. Consulte o seu email para obter mais informações.

en: Complete verification
pt: Concluir confirmação

en: You've got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info to get your payouts deposited.
pt: Tem dinheiro para receber com o GoDaddy Payments! Para que os pagamentos sejam depositados, confirme a sua identidade e adicione as respectivas informações bancárias.

en: You haven't completed the necessary steps to verify your identity with GoDaddy Payments. Until you do that, you won't be able to take any payments or deposit your funds.
pt: Não concluiu os passos necessários para confirmar a sua identidade com o GoDaddy Payments. Só poderá receber pagamentos ou depositar os seus fundos depois de efectuar esse procedimento.

en: You've still got money waiting with GoDaddy Payments! Verify your identity and add your banking info as soon as you can to get your funds and keep taking payments.
pt: Ainda tem dinheiro para receber com o GoDaddy Payments! Confirme a sua identidade e adicione as respectivas informações bancárias assim que puder para obter os fundos pendentes e continuar a receber pagamentos.

en: The deadline to complete your payouts setup is coming up! To keep transacting with GoDaddy Payments and to get your money, verify your identity and add banking info.
pt: O prazo para concluir a sua configuração de pagamentos está prestes a terminar! Para continuar a efectuar transacções com o GoDaddy Payments e receber os pagamentos, confirme a sua identidade e adicione as informações bancárias relevantes.

en: You're all set to take payments with GoDaddy Payments!
pt: Tem tudo a postos para receber pagamentos com o GoDaddy Payments!

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a>
en: To get your funds deposited to your bank account, verify your identity and add your banking info. %1$sSet up payouts%2$s
pt: Para que os fundos sejam depositados na sua conta bancária, terá de confirmar a sua identidade e adicionar as respectivas informações bancárias. %1$sConfigure os pagamentos%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: The connected GoDaddy Payments account is %1$s %2$s (Not the business owner's account? %3$sSwitch account%4$s).
pt: A conta associada do GoDaddy Payments é: %1$s %2$s (Não é a conta do proprietário da empresa? %3$sMude de conta%4$s).

note: translators: Placeholders: %1$s - a connected account's legal name, %2$s - a connected account's email address, %3$s - <a> tag, %4$s - </a>
en: GoDaddy Payments is now connected with the account %1$s %2$s. (Not right? %3$sSwitch account%4$s.)
pt: O GoDaddy Payments está agora associado à conta %2$s do(a) %1$s. (Não está correcto? %3$sMude de conta%4$s.)

en: Get Started
pt: Começar

en: Provided by GoDaddy
pt: Fornecido pela GoDaddy

en: Sell online and in person with GoDaddy Payments. Sync local pickup and delivery orders right to your Smart Terminal, then get paid fast with next-day deposits.
pt: Efectue vendas online e presencialmente com o GoDaddy Payments. Sincronize os pedidos com recolha local e entrega com o seu Terminal Inteligente e receba o respectivo pagamento rapidamente através dos depósitos no dia seguinte.

en: Use GoDaddy Payments Selling in Person to sync local pickup and delivery orders to your Smart Terminal. Sell anything, anywhere and get paid fast with next-day deposits.
pt: Utilize a opção de venda presencial do GoDaddy Payments para sincronizar os pedidos com recolha local e entrega com o seu Terminal Inteligente. Venda qualquer produto ou serviço em qualquer lugar e receba os pagamentos rapidamente com os depósitos no dia seguinte.

en: GoDaddy Selling in Person
pt: Venda presencial da GoDaddy

en: Update Store
pt: Actualizar loja

note: translators: %s - list of supported countries
en: GoDaddy Payments is available for businesses in %s. Please update your Store Address to use the payment method.
pt: O GoDaddy Payments está disponível para as empresas em: %s. Actualize o endereço da sua loja para poder utilizar a forma de pagamento.

en: Change Currency
pt: Alterar moeda

note: translators: %1$s - list of supported currencies, %2$s - store country
en: GoDaddy Payments requires %1$s transactions for businesses in %2$s. Please change your Currency in order to use the payment method.
pt: O GoDaddy Payments requer transacções em %1$s para as empresas em: %2$s. Altere a sua moeda para poder utilizar a forma de pagamento.

note: translators: %s - list of supported currencies
en: GoDaddy Payments requires %s transactions. Please change your Currency in order to use the payment method.
pt: O GoDaddy Payments requer transacções em %s. Altere a sua moeda para poder utilizar a forma de pagamento.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag for the Google Pay docs link, %2$s - </a> tag
en: GoDaddy Payments - Google Pay has been enabled on your selected pages and shows %1$sin supported browsers and devices%2$s.
pt: GoDaddy Payments - O Google Pay foi activado nas suas páginas seleccionadas e é mostrado %1$snos navegadores e dispositivos compatíveis%2$s.

en: Please select the pages where Google Pay should show.
pt: Seleccione as páginas onde o Google Pay deverá ser mostrado.

en: There was an error connecting to GoDaddy Payments. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao associar o GoDaddy Payments. Tente novamente.

en: GoDaddy Payments (Poynt) is included for Managed WordPress customers without a separate plugin!
pt: O GoDaddy Payments (Poynt) está incluído para os clientes do WordPress Gerido sem um plugin separado!

en: WooCommerce charges or authorizations/captures as well as refunds and voids made in your Staging site will process normally in your GoDaddy Payments account.
pt: Os encargos ou as autorizações/capturas do WooCommerce, bem como os reembolsos e as anulações efectuados no site de testes, serão processados normalmente na sua conta do GoDaddy Payments.

en: Commerce Home
pt: Página inicial de comércio

en: Payments Dashboard
pt: Painel de controlo dos pagamentos

en: Tax
pt: Imposto

en: The Sellbrite plugin is included in your hosting plan as GoDaddy Marketplaces. The plugin has been deactivated.
pt: O plugin da Sellbrite está incluído no seu plano de alojamento como os Mercados da GoDaddy. O plugin foi desactivado.

en: Set up
pt: Configurar

en: Your products, everywhere.
pt: Os seus produtos, em todo o lado.

en: A product ID is required.
pt: É necessária uma ID de produto.

en: A channel UUID is required.
pt: É necessária a UUID do canal.

en: You do not have permission to perform this action.
pt: Não tem permissão para efectuar esta acção.

en: This product must meet all requirements below before creating a draft listing.
pt: Antes de criar um anúncio de rascunho, este produto deve satisfazer todos os requisitos abaixo.

en: Failed to create a draft listing.
pt: Não foi possível criar um anúncio de rascunho.

en: Failed to retrieve a WooCommerce product with ID #%d while creating a draft Marketplaces listing.
pt: Não foi possível obter um produto do WooCommerce com a ID n.º %d ao criar um anúncio de rascunho nos mercados.

en: Products with Marketplaces listings cannot have an empty SKU.
pt: Os produtos com anúncios em mercados não podem ter uma SKU vazia.

en: Are you sure you want to unpublish? All associated Marketplaces listings will remain published or as a draft but will no longer sync content and inventory with WooCommerce.
pt: Tem a certeza que pretende despublicar? Todos os anúncios em mercados associados irão permanecer publicados ou como um rascunho, mas deixarão de sincronizar o conteúdo e o inventário com o WooCommerce.

en: Marketplaces & Social Order
pt: Pedido dos Mercados e Redes Sociais

note: translators: Placeholder: %s - sales channel label
en: Sales Channel: %s
pt: Canal de vendas: %s

note: translators: Placeholder: %s - sales channel order number
en: Sales Channel Order Number: %s
pt: Número do pedido do canal de vendas: %s

en: Return accepted via Walmart sales channel.
pt: Devolução aceite através do canal de vendas do Walmart.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: Return requested via Walmart sales channel. %1$sView request%2$s.
pt: Devolução solicitada através do canal de vendas do Walmart. %1$sVeja o pedido%2$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: Create your first product listing by adding a new product or editing an existing one in WooCommerce. You can list a product on each of the marketplaces you've added. Once listed, the product info and inventory will sync automatically. Visit %1$sProducts%2$s to get started.
pt: Crie o seu primeiro anúncio de produtos ao adicionar um novo produto ou editar um produto já existente no WooCommerce. Pode anunciar um produto em cada um dos mercados que adicionou. Após o produto ser anunciado, as informações do produto e o inventário serão sincronizados automaticamente. Visite os %1$sProdutos%2$s para começar.

en: Welcome to GoDaddy Marketplaces!
pt: Bem-vindo aos Mercados da GoDaddy!

en: Your store address must be in the US and currency US dollars in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
pt: O endereço da sua loja deve ser nos EUA e a moeda deve estar em dólares dos EUA para poder sincronizar os produtos, o inventário e os pedidos com os canais de venda dos Mercados e Redes Sociais.

en: Your store weight and dimensions units must be in "lbs" and "in" in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
pt: As unidades de peso e tamanho da sua loja devem ser «kg» e «cm» para poder sincronizar os produtos, o inventário e os pedidos com os canais de venda dos Mercados e Redes Sociais.

en: Update settings
pt: Actualizar opções

en: Stock management must be enabled in order to sync products, inventory, and orders with Marketplaces & Social sales channels.
pt: É necessário activar a gestão de estoques para poder sincronizar os produtos, o inventário e os pedidos com os canais de venda dos Mercados e Redes Sociais.

en: Product, inventory, and order syncing is disabled in Staging to prevent conflicts with your Production site.
pt: A sincronização dos produtos, do inventário e dos pedidos está desactivada no site de testes para evitar conflitos com o seu site de produção.

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used 90&#37; of your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade soon to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
pt: Utilizou 90&#37; dos seus pedidos mensais incluídos no Mercados e Redes Sociais. Efectue a actualização em breve para poder processar mais pedidos. %1$sActualizar plano%2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - opening HTML link tag <a> to products page, %2$s - closing HTML link tag </a>
en: You've used all your included monthly Marketplaces and Social orders. Upgrade now to process more orders. %1$sUpgrade Plan%2$s
pt: Utilizou todos os seus pedidos mensais incluídos no Mercados e Redes Sociais. Efectue a actualização agora para poder processar mais pedidos. %1$sActualizar plano%2$s

en: Sales Channel
pt: Canal de vendas

en: Sales Channel Order Number
pt: Número do pedido do canal de vendas

en: Product Brand
pt: Marca do produto

en: Product Condition
pt: Estado do produto

[ctx: Product condition]
en: New
pt: Novo

[ctx: Product condition]
en: Used
pt: Usados

[ctx: Product condition]
en: Refurbished
pt: Recondicionado

en: Global Trade Item Number
pt: Número de Artigo de Comércio Global

en: A Global Trade Item Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. It can be found next to the barcode.
pt: É utilizado um Número de Artigo de Comércio Global para identificar o seu produto de forma exclusiva nos anúncios de produtos dos Mercados e Redes Sociais. Pode encontrar este número junto ao código de barras.

en: Manufacturer Part Number
pt: Referência do Fabricante

en: A Manufacturer Part Number is used to uniquely identify your product on Marketplaces & Social product listings. Only use the MPN assigned by the manufacturer.
pt: É utilizada uma Referência do Fabricante para identificar o seu produto de forma exclusiva nos anúncios de produtos dos Mercados e Redes Sociais. Apenas utilizamos a MPN atribuída pelo fabricante.

en: Marketplaces & Social
pt: Mercados e redes sociais

en: You haven't connected this sales channel yet.
pt: Ainda não associou este canal de vendas.

en: Connect Sales Channel
pt: Associar canal de vendas

note: translators: Placeholders: %s: Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product hasn't been listed on %s yet.
pt: Este produto ainda não foi anunciado em: %s.

en: Create Draft Listing
pt: Criar anúncio de rascunho

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> HTML link tag, %2$s - Closing </a> HTML link tag
en: A draft listing will be automatically created once the product meets the requirements below. %1$sLearn more about product sync%2$s
pt: Será criado um anúncio de rascunho de forma automática assim que o produto satisfizer os requisitos abaixo. %1$sObtenha mais informações sobre a sincronização de produtos%2$s

note: translators: Placeholders: %1%s - Opening HTML <a> link tag, %2$s - Closing HTML </a> link tag
en: The requirements below must be met in order to list this product. %1$sLearn more about product sync%2$s
pt: É necessário satisfazer os requisitos abaixo para poder anunciar este produto. %1$sObtenha mais informações sobre a sincronização de produtos%2$s

[ctx: Product property requirement]
en: Simple or variable product (not virtual or downloadable)
pt: Produto variável ou simples (não virtual nem descarregável)

[ctx: Product property requirement]
en: Published product
pt: Produto publicado

[ctx: Product property requirement]
en: Product SKU must be set
pt: É necessário definir a SKU do produto

[ctx: Product property requirement]
en: Manage stock enabled and stock quantity > 0
pt: Gestão de estoque activada e quantidade em estoque > 0

[ctx: Product property requirement]
en: No backorders allowed
pt: Não é permitido efectuar reservas

[ctx: Product property requirement]
en: Brand and Condition fields filled
pt: Campos de Marca e Estado preenchidos

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: A draft listing has been created for this product on %s.
pt: Foi criado um anúncio de rascunho para este produto em: %s.

en: View Draft Listing
pt: Ver anúncio de rascunho

note: translators: Placeholders: %s Marketplaces channel name (e.g. Amazon, eBay, Facebook, etc.)
en: This product has been listed on %s.
pt: Este produto foi anunciado em: %s.

en: Edit Listing
pt: Editar anúncio

en: Manage Sales Channels
pt: Gerir canais de venda

en: Marketplaces &amp; Social
pt: Mercados e Redes Sociais

en: Manage Listing Templates
pt: Gerir modelos de anúncios

en: You haven't added any sales channels yet. Add sales channels in order to post your listings on third party marketplaces and social platforms.
pt: Ainda não adicionou quaisquer canais de venda. Adicione canais de venda para publicar os seus anúncios em mercados de terceiros e plataformas de redes sociais.

[ctx: Refreshes the page]
en: Refresh
pt: Atualizar

en: Add Sales Channel
pt: Adicionar canal de vendas

en: Resources
pt: Recursos

en: What is Marketplaces &amp; Social?
pt: O que é a funcionalidade Mercados e Redes Sociais?

en: How to connect sales channels
pt: Como associar canais de venda

en: What products are eligible for Marketplaces & Social sales channels?
pt: Quais são os produtos elegíveis para os canais de venda da funcionalidade Mercados e Redes Sociais?

en: A non-empty settings parameter must be provided.
pt: É necessário fornecer um parâmetro de opções não vazio.

en: Each setting object must contain name and value keys.
pt: Cada objecto da opção deve conter chaves de valor e nome.

en: Unique onboarding setting ID.
pt: ID exclusiva de opção de incorporação.

en: Unique onboarding setting name (matches the ID).
pt: Nome exclusivo de opção de incorporação (coincide com a ID).

en: Onboarding setting label.
pt: Legenda da opção de incorporação.

en: Onboarding setting description.
pt: Descrição da opção de incorporação.

en: A list of available options for the onboarding setting values.
pt: Uma lista das opções disponíveis para os valores da opção de incorporação.

en: Onboarding setting default value.
pt: Valor por omissão da opção de incorporação.

en: Onboarding setting value.
pt: Valor da opção de incorporação.

en: Whether the onboarding setting can have multiple values.
pt: Indica se a opção de incorporação pode ter vários valores.

en: Whether the onboarding setting is required.
pt: Indica se a opção de incorporação é necessária.

en: Onboarding setting group, if applicable.
pt: Grupo de opções de incorporação, caso se aplique.

en: Onboarding setting control details.
pt: Dados de controlo da opção de incorporação.

en: Onboarding setting control type.
pt: Tipo de controlo da opção de incorporação.

en: A list of available options for the onboarding setting control.
pt: Uma lista das opções disponíveis para o controlo da opção de incorporação.

en: Optional input placeholder for the onboarding setting control.
pt: Termo substituto de introdução opcional para o controlo da opção de incorporação.

[ctx: Title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
pt: Início

[ctx: Menu title for the WooCommerce > Home page]
en: Home
pt: Início

en: First time
pt: Primeira vez

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Store address 1
pt: 1.ª linha do endereço da loja

en: Store address 2
pt: 2.ª linha do endereço da loja

[ctx: The country's region]
en: Country Region
pt: Região do país

en: City
pt: Localidade

en: Postal code
pt: Código postal

en: Currency
pt: Moeda

en: Left aligned
pt: Alinhado à esquerda

en: Right aligned
pt: Alinhado à direita

en: Left aligned with space
pt: Alinhado à esquerda com um espaço

en: Right aligned with space
pt: Alinhado à direita com um espaço

en: Currency position
pt: Posição da moeda

en: All countries
pt: Todos os países

en: Sell to all countries, except for...
pt: Vender para todos os países, excepto...

en: Sell to specific countries
pt: Vender para países específicos

en: Selling locations
pt: Locais de venda

en: Sell to all countries except for
pt: Vender para todos os países, excepto

en: Ship to all countries you sell to
pt: Enviar para todos os países relativamente aos quais efectua vendas

en: Ship to specific countries only
pt: Enviar apenas para países específicos

en: Disable shipping & shipping calculations
pt: Desactivar o envio e cálculos de envio

en: Shipping locations
pt: Locais de envio

en: Ship to specific countries
pt: Enviar para países específicos

en: Thousands separator
pt: Separador dos milhares

en: Decimal separator
pt: Separador decimal

en: Number of decimals
pt: Número de casas decimais

en: Kilograms
pt: Quilogramas

en: Grams
pt: Gramas

en: Pounds
pt: Libras

en: Ounces
pt: Onças

en: Weight units
pt: Unidades de peso

en: Meters
pt: Metros

en: Centimeters
pt: Centímetros

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Inches
pt: Polegadas

en: Yards
pt: Jardas

en: Dimension units
pt: Unidades de dimensão

en: Enable taxes
pt: Activar impostos

en: Last onboarding step
pt: Último passo de incorporação

en: Completed
pt: Concluído

en: Store selector dismissed
pt: Selector de lojas ignorado

en: Dismissed
pt: Ignorado

en: Onboarding
pt: Incorporação

en: Order Numbers
pt: Números dos pedidos

en: Starting number
pt: Número inicial

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Skip free orders
pt: Ignorar pedidos grátis

en: Free order identifier
pt: Identificador de pedido grátis

en: Company name.
pt: Nome da empresa.

en: Country code.
pt: Código do país.

en: Connection status.
pt: Estado da ligação.

en: The shipment object associated with the shipping label.
pt: O objecto do envio associado à etiqueta de envio.

en: The shipment ID.
pt: A ID do envio.

en: The shipment's creation date.
pt: A data de criação do envio.

en: The shipment's last updated date.
pt: A última data actualizada do envio.

en: The shipping provider for the shipment.
pt: A transportadora do envio.

en: The label for a custom shipping provider.
pt: A etiqueta de uma transportadora personalizada.

en: The shipment's tracking number.
pt: O número de rastreio do envio.

en: The shipment's tracking URL.
pt: O URL de rastreio do envio.

en: The rate associated with the shipment.
pt: A tarifa associada ao envio.

en: The label associated with shipment.
pt: A etiqueta associada ao envio.

en: The items included in the shipment.
pt: Os itens incluídos no envio.

en: The item's ID.
pt: A ID do item.

en: The product's ID.
pt: A ID do produto.

en: The product's variation ID.
pt: A ID da versão do produto.

en: The item's quantity.
pt: A quantidade do item.

en: The shipping label returned by the shipping provider.
pt: A etiqueta de envio fornecida pela transportadora.

en: The shipment object associated with the shipping rates.
pt: O objecto do envio associado às tarifas de envio.

[ctx: Display title, not physical label]
en: The label for a custom shipping provider.
pt: A etiqueta de uma transportadora personalizada.

en: The shipping rates returned by the shipping provider.
pt: As tarifas de envio fornecidas pela transportadora.

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: The phone number of your business.
pt: O número de telefone da sua empresa.

en: Shipping labels
pt: Etiquetas de envio

en: ShipEngine isn't available in your region
pt: O ShipEngine não está disponível na sua região

en: To benefit from streamlined shipping and label printing, please ensure your store is located in the US, UK, Canada, or Australia.
pt: Para beneficiar de uma impressão de etiquetas e de um envio simplificados, certifique-se de que a sua loja está localizada nos EUA, no Reino Unido, no Canadá, ou na Austrália.

en: User does not have permission to manage WooCommerce
pt: O utilizador não tem permissão para gerir o WooCommerce

note: translators: Placeholders: %s - error message from the MWC API
en: Could not create connection: %s
pt: Não foi possível criar a ligação: %s

en: No redirect available
pt: Nenhum redireccionamento disponível

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
pt: Ocorreu um erro; tente novamente ou experimente utilizar uma forma de pagamento alternativa.

en: An error occurred while processing the payment:
pt: Ocorreu um erro ao processar o pagamento:

en: Payment method successfully added.
pt: Forma de pagamento adicionada com êxito.

en: Unable to add payment method to your account. Please try again.
pt: Não é possível adicionar a forma de pagamento à sua conta. Tente novamente.

en: Payment method could not be saved. %s
pt: Não foi possível guardar a forma de pagamento. %s

en: Payment method updated.
pt: Forma de pagamento actualizada.

en: View coupons
pt: Ver cupões

en: Share discount links
pt: Partilhar ligações de desconto

en: The URL Coupons plugin is now included natively in your hosting plan! The plugin has been deactivated, and your existing settings and coupons have been migrated successfully.
pt: O plugin URL Coupons está agora incluído de forma nativa no seu plano de alojamento! O plugin foi desactivado e as suas opções e cupões existentes foram migrados com sucesso.

en: Included WooCommerce Extensions
pt: Extensões do WooCommerce incluídas

note: translators: Placeholder: %s - captured amount
en: A payment of %s was successfully captured via GoDaddy Payments Hub
pt: Foi capturado com êxito um pagamento de %s através do Centro do GoDaddy Payments

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
pt: Não podemos processar o seu pedido com as informações de pagamento que forneceu. Utilize outra conta de pagamento ou uma forma de pagamento alternativa.

note: translators: Placeholders: %1$s - card brand, %2$s - last 4 card numbers, %3$s - expiration month, %4$s - expiration year
en:  %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
pt:  %1$s com a terminação %2$s (expira a %3$s/%4$s)

en: Card
pt: Cartão

note: translators: Placeholder: %s - refunded amount
en: A refund of %s was successfully processed via GoDaddy Payments Hub
pt: Foi processado com êxito um reembolso de %s através do Centro do GoDaddy Payments

note: translators: Placeholder: %s - transaction ID
en: Transaction ID %s
pt: ID da transacção: %s

note: translators: Placeholders: %1$s - approved result code, %2$s - approved result message
en: Result: [%1$s] %2$s
pt: Resultado: [%1$s] %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - provider name, %2$s - transaction type, provider name, %3$s - total amount, %4$s - transaction info (if applicable, or empty string)
en: %1$s %2$s in the amount of %3$s%4$s
pt: %2$s do(a) %1$s no montante de %3$s%4$s

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the capture that was voided
en: A payment capture of %s was successfully voided
pt: Foi anulada com êxito uma captura de pagamento de %s

note: translators: Placeholders: %s - the total amount of the refund that was voided
en: A refund of %s was successfully voided
pt: Foi anulado com êxito um reembolso de %s

en: Coupons are disabled.
pt: Os cupões estão desactivados.

en: Invalid coupon code.
pt: Código de cupão inválido.

en: Coupon cannot be applied.
pt: O cupão não pode ser aplicado.

en: Coupon cannot be applied. %s
pt: O cupão não pode ser aplicado. %s

en: Invalid customer data
pt: Dados de cliente inválidos

en: Invalid email address
pt: Endereço de correio eletrónico inválido.

note: translators: Placeholder: %s - either 'billing' or 'shipping'
en: Invalid %s address
pt: Endereço de %s inválido

en: Orders aren't accepted from this location
pt: Não são aceites pedidos efectuados a partir desta localização

en: WooCommerce is not available
pt: O WooCommerce não está disponível

en: Invalid products data.
pt: Dados dos produtos inválidos.

en: Coupon code to apply to the cart.
pt: Código de cupão a aplicar no carrinho.

en: Cart customer data.
pt: Dados de cliente do carrinho.

en: Products to add to the cart.
pt: Produtos a adicionar ao carrinho.

en: The order ID.
pt: A ID do pedido.

en: The URL to redirect the customer to.
pt: O URL para o qual o cliente deve ser redireccionado.

en: Order total, based on cart total.
pt: Total do pedido, com base no total do carrinho.

en: 2-letter ISO 3166 country code.
pt: Código de país de 2 letras conforme a norma ISO 3166.

en: 3-letter ISO 4217 currency code.
pt: Código de moeda de 3 letras conforme a norma ISO 4217.

en: Name of the merchant.
pt: Nome do comerciante.

en: The shipping type based on the chosen shipping method.
pt: O tipo de envio, com base no método de envio escolhido.

en: Shipping methods for the payment request.
pt: Métodos de envio do pedido de pagamento.

en: Items in the order.
pt: Itens no pedido.

en: Whether to require customer email.
pt: Indica se o email do cliente é necessário.

en: Whether to require customer phone.
pt: Indica se o telefone do cliente é necessário.

en: Whether to require customer shipping address.
pt: Indica se o endereço de envio do cliente é necessário.

en: Whether the customer should be allowed to enter coupons.
pt: Indica se o cliente deverá poder digitar cupões.

en: A list of wallets to disable.
pt: Uma lista das carteiras a desactivar.

en: Application ID.
pt: ID da aplicação.

en: Business ID.
pt: ID da empresa.

en: List of available features.
pt: Lista de funcionalidades disponíveis.

en: Whether the payment gateway is enabled.
pt: Indica se o portal de pagamento está activado.

en: Payment gateway connection status.
pt: Estado de ligação do portal de pagamento.

en: Nonce for switching accounts.
pt: Número aleatório para mudar de conta.

en: Invalid phone number.
pt: Número de telefone inválido.

en: The remote parent ID in the request does not match the remote parent ID of the order.
pt: A ID principal remota no pedido não coincide com a ID principal remota do pedido do cliente.

en: Invalid order ID.
pt: ID de pedido inválida.

note: translators: Placeholders: %s - a payment provider name, such as poynt
en: Provider %s not found.
pt: O fornecedor %s não foi encontrado.

en: Invalid nonce
pt: Número aleatório inválido

en: Missing nonce
pt: Número aleatório em falta

note: translators: Placeholder: %d - error code
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pt: Erro %d: não é possível criar o pedido. Tente novamente.

en: Virtual Terminal
pt: Terminal virtual

note: translators: Placeholder: %s - payment method name
en: Paid in WooCommerce checkout by "%s"
pt: Pago na finalização de compras do WooCommerce por «%s»

en: Tip
pt: Sugestão

en: Cashback
pt: Dinheiro de volta

note: translators: Placeholders: %1$s - item fee name, %2$s - item fee amount
en: %1$s amount of %2$s added to order by GoDaddy Payments Smart Terminal
pt: Montante de %2$s de %1$s adicionado ao pedido pelo Terminal Inteligente do GoDaddy Payments

en: From GoDaddy Payments Hub. Order fully refunded.
pt: A partir do Centro do GoDaddy Payments. Pedido totalmente reembolsado.

en: From GoDaddy Payments Hub. Order partially refunded.
pt: A partir do Centro do GoDaddy Payments. Pedido reembolsado parcialmente.

note: translators: Placeholders: %1$s - date, %2$s time
en: Order marked ready on terminal on %1$s at %2$s
pt: Pedido assinalado como pronto no terminal a %1$s, à(s) %2$s

en: Your billing address doesn't match your payment card information. Please update the billing address to submit your order.
pt: O endereço de cobrança não coincide com as informações do seu cartão de pagamento. Actualize o endereço de cobrança para enviar o seu pedido.

en: Coupon code
pt: Código do cupão

en: Discount
pt: Desconto

en: Shipping
pt: Envio

en: Wallet payments cannot be used for carts with multiple shipments.
pt: Não é possível utilizar pagamentos com a carteira em carrinhos com vários envios.

note: translators: %1$s: payment gateway name
en: Transaction refunded by %1$s from WooCommerce.
pt: Transacção reembolsada pelo(a) %1$s através do WooCommerce.

en: Transaction manually refunded from WooCommerce.
pt: Transacção reembolsada manualmente através do WooCommerce.

en: Order is ready for pickup.
pt: O pedido está pronto para ser recolhido.

en: Item shipped emails are sent to customers when tracking information is added for one or more items in their orders.
pt: Serão enviados aos clientes emails de item enviado quando forem adicionadas informações de rastreio a um ou mais itens dos respectivos pedidos.

en: An item from {site_title} order #{order_number} has shipped!
pt: Foi enviado um item do pedido #{order_number} do(a) {site_title}!

en: Your package is on the way!
pt: O seu pacote está a caminho!

en: Please note that it may take some time for the carrier to update shipment tracking information.
pt: Tenha em conta que poderá demorar algum tempo para a transportadora actualizar as informações de rastreio do envio.

en: Ready for pickup
pt: Pronto para recolha

en: Ready for pickup emails are sent to customers when their order is marked as ready for pickup.
pt: São enviados emails de pedido pronto para recolha aos clientes quando o respectivo pedido é assinalado como «pronto para recolha».

en: Your {site_title} order is ready for pickup!
pt: O seu pedido do(a) {site_title} está pronto para ser recolhido!

en: Order ready for pickup!
pt: Pedido pronto para recolha!

en: GoDaddy Included
pt: GoDaddy incluída

en: Shipment Tracking
pt: Acompanhamento de Encomendas

note: translators: Placeholder: %s - payment gateway method title
en: %s Virtual Terminal
pt: Terminal Virtual de %s

en: No gateway found for order
pt: Nenhum portal encontrado para o pedido

en: Capture Charge
pt: Capturar encargo

en: This charge has been fully captured
pt: Este encargo foi capturado na íntegra

en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
pt: Tem a certeza de que pretende processar esta captura? A acção não pode ser anulada.

en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
pt: Ocorreu um problema e não foi possível concluir a captura. Tente novamente.

note: translators: Placeholders: %1s - the provider label, %2s - the payment method brand label, %3$s - the last four digits of the customer's credit card
en: %1s transaction declined due to billing address mismatch for %2s ending in %3$s.
pt: Transacção do(a) %1s recusada devido a um erro de correspondência do endereço de cobrança do(a) %2s com a terminação %3$s.

en: Status
pt: Estado

en: Remove
pt: Remover

en: Manage
pt: Gerir

en: Your Stripe account needs to be set up.
pt: A sua conta do Stripe tem de ser configurada.

en: Connected
pt: Ligado

en: Connected to your Stripe account.
pt: Associado à sua conta do Stripe.

en: Disconnected
pt: Desassociado

en: Please reconnect your Stripe account.
pt: Volte a associar a sua conta do Stripe.

en: Pending
pt: Pendente

en: Connected to your terminal to Sell in Person.
pt: Associado ao seu terminal para vender presencialmente.

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Click set up to get started.
pt: Clique na opção de configuração para começar.

en: Connect your terminal to Sell in Person.
pt: Associe o seu terminal ao serviço de venda presencial.

en: Connected to your GoDaddy Payments account.
pt: Associado à sua conta do GoDaddy Payments.

en: Connecting
pt: Associação

en: This can take a few minutes. Please refresh to check.
pt: Isto pode demorar alguns minutos. Actualize para confirmar.

en: Not available
pt: Indisponível

en: Thank you for applying, but we are unable to provide payment processing for your business.
pt: Obrigado por ser candidatar, mas não nos é possível fornecer o processamento de pagamentos para o seu negócio.

en: Your account has been closed.
pt: A sua conta foi fechada.

en: Incomplete
pt: Incompleto

en: Click Resume to complete your application.
pt: Clique em Retomar para concluir a sua candidatura.

en: Needs attention
pt: Necessita de atenção

en: Please check your email for next steps.
pt: Consulte o seu email para saber os próximos passos.

en: Manage the "%s" payment method
pt: Efectue a gestão da forma de pagamento «%s»

en: Set up the "%s" payment method
pt: Configure a forma de pagamento «%s»

en: Have a question? %1$sAsk the GoDaddy Team%3$s%2$s
pt: Tem alguma dúvida? %1$sPergunte à Equipa da GoDaddy%3$s%2$s

en: E-mail icon
pt: Ícone de email

en: Set up GoDaddy Payments
pt: Configurar GoDaddy Payments

en: You're about to open GoDaddy Payments account signup. In just a few minutes, you'll return here to enable secure payments in your checkout.
pt: Está prestes a abrir o registo de conta do GoDaddy Payments. Dentro de apenas alguns minutos, irá voltar aqui para activar os pagamentos seguros na finalização das compras.

en: Cancel
pt: Cancelar

note: translators: Divider between the Wallet buttons and "Add to Cart"
en: or
pt: ou

en: Missing card details.
pt: Dados do cartão em falta.

en: Missing billing details.
pt: Dados de cobrança em falta.

en: Edit
pt: Editar

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
pt: Ups! Ocorreu um erro ao actualizar a sua forma de pagamento. Tente novamente.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
pt: Tem certeza de que pretende eliminar esta forma de pagamento?

en: Save
pt: Guardar

en: Title
pt: Título

en: Details
pt: Detalhes

en: Default?
pt: Por omissão?

en: Invalid token ID
pt: ID de código de autenticação inválida

en: Manage Payment Methods
pt: Gerir formas de pagamento

en: Use a new payment method
pt: Utilize uma nova forma de pagamento

en: Securely Save to Account
pt: Guardar de forma segura na conta

en: Nickname
pt: Alcunha

note: translators: Placeholders: %s - expiration date
en: expires %s
pt: expira a %s

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Let your customers buy online and pay in person with orders synced to your GoDaddy Smart Terminal. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
pt: Permita que os clientes comprem online e paguem presencialmente, sendo os pedidos sincronizados com o seu Terminal Inteligente da GoDaddy. Receba os pagamentos rapidamente com os depósitos a partir do dia útil seguinte. %1$sAplicam-se os Termos do GoDaddy Payments%2$s.

en: Pay in Person
pt: Pagar presencialmente

en: Customers can buy online and pay in person with orders synced to your Terminals.
pt: Os clientes podem comprar online e pagar presencialmente, sendo os pedidos sincronizados com os seus Terminais.

en: Payment to be made upon delivery.
pt: O pagamento deverá ser realizado aquando da entrega.

en: Return to payments
pt: Volte aos pagamentos

en: %1$sShop Smart Terminal%2$s
pt: %1$sComprar Terminal Inteligente%2$s

en: %1$sDevices%2$s
pt: %1$sDispositivos%2$s

en: %1$sCatalogs%2$s
pt: %1$sCatálogos%2$s

en: %1$sCustomize Terminal%2$s
pt: %1$sPersonalizar Terminal%2$s

en: Smart Terminal
pt: Terminal inteligente

en: Dual screens for smoother selling.
pt: Ecrãs duplos para vendas mais fáceis.

en: Our dual screens make checkout a breeze. Plus, our all-in-one terminal includes a built-in payment processor, scanner, printer, security and more.
pt: Os nossos ecrãs duplos tornam a finalização das compras extremamente fácil. Além disso, o nosso terminal «tudo em um» inclui um processador de pagamentos incorporado, um digitalizador, uma impressora, funcionalidades de segurança e mais ainda.

en: Free
pt: Grátis

en: 2-day shipping.
pt: Envio em 2 dias.

en: Learn More
pt: Obter mais informações

en: Settings
pt: Definições

en: Enable Selling in Person
pt: Activar venda presencial

en: Checkout title
pt: Título da finalização das compras

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
pt: Título da forma de pagamento que o cliente irá ver durante a finalização das compras.

en: Checkout description
pt: Descrição da finalização das compras

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
pt: Descrição da forma de pagamento que o cliente irá ver durante a finalização das compras.

en: Order received instructions
pt: Instruções da página de pedido recebido

en: Message that the customer will see on the order received page and in the processing order email after checkout.
pt: Mensagem que o cliente irá ver na página de pedido recebido e no email de pedido em processamento após a finalização da compra.

en: Enable for Shipping Methods
pt: Activar para apresentar métodos de envio

en: Select the shipping methods that will show this payment method for the customer during checkout.
pt: Seleccione os métodos de envio que irão mostrar esta forma de pagamento ao cliente durante a finalização das compras.

en: Select Shipping Methods
pt: Seleccionar métodos de envio

en: At least one shipping method is required to enable Selling in Person.
pt: É necessário pelo menos um método de envio para activar a Venda Presencial.

en: Pay for your order in-person at pickup or delivery.
pt: Pague o seu pedido presencialmente quando recolher o mesmo ou este lhe for entregue.

en: We accept major credit/debit cards and cash.
pt: Aceitamos os principais cartões de crédito/débito e numerário.

note: Translators: %1$s shipping method title, %2$s shipping method id.
en: %1$s (#%2$s)
pt: %1$s (n.º%2$s)

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
pt: Outras localizações

en: Local Pickup Plus method
pt: Método de recolha local extra

note: translators: Placeholders: %1$s - Shipping Method name (for example FedEx, UPS or Local Pickup, etc.)
en: Any "%1$s" method
pt: Qualquer método de «%1$s»

en: Are you sure you want to move this product to trash?
pt: Tem a certeza que pretende mover este produto para o lixo?

en: Are you sure you want to move this product to trash? Removing a synced product will also delete it from the In-Person catalog.
pt: Tem a certeza que pretende mover este produto para o lixo? A remoção de um produto sincronizado também o irá eliminar do catálogo presencial.

en: Move to Trash
pt: Mover para o lixo

en: This product is synced from the In-Person Catalog
pt: Este produto é sincronizado a partir do catálogo presencial

en: This product is synced to the In-Person Catalog
pt: Este produto é sincronizado com o catálogo presencial

en: One or more products in your catalog failed to sync. Please enable debug logging or reach out to %1$sour Care team%2$s for help.
pt: A sincronização de um ou mais produtos no seu catálogo não teve êxito. Active o registo de depuração ou contacte %1$sa nossa equipa de Apoio%2$s para obter ajuda.

en: %1$s has been removed. Products will no longer be synced to this catalog. To remove any products already synced you must delete them manually.
pt: %1$s foi removido(a). Os produtos deixarão de ser sincronizados com este catálogo. Para remover quaisquer produtos já sincronizados, tem de os eliminar manualmente.

en: In-Person product sync to WooCommerce has been disabled. Products will no longer sync to WooCommerce. To remove any products already synced you must delete them manually.
pt: A sincronização dos produtos presenciais com o WooCommerce foi desactivada. Os produtos deixarão de ser sincronizados com o WooCommerce. Para remover quaisquer produtos já sincronizados, tem de os eliminar manualmente.

en: %1$s has been removed from Selling In-Person. This catalog will no longer sync to WooCommerce
pt: %1$s foi removido(a) das vendas presenciais. Este catálogo deixará de ser sincronizado com o WooCommerce

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: In-Person Catalog Sync
pt: Sincronização de catálogo presencial

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Sync your WooCommerce products with In-Person catalog(s). %1$sLearn more%2$s
pt: Sincronize os seus produtos do WooCommerce com os catálogos presenciais. %1$sObtenha mais informações%2$s

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Sync WooCommerce products to In-Person
pt: Sincronize os produtos do WooCommerce com o modo presencial

note: translators: We are prompting the user to sync their products with in-person product catalog(s) - refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Basic WooCommerce product data is pushed to the selected In-Person catalog(s) for simple products.
pt: Os dados básicos dos produtos do WooCommerce são enviados para os catálogos presenciais seleccionados relativamente aos produtos simples.

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: To sync to In-Person you must have at least one catalog selected.
pt: Para efectuar a sincronização com o modo presencial, tem de ter pelo menos um catálogo seleccionado.

en: Sync In-Person products to WooCommerce
pt: Sincronize os produtos presenciais com o WooCommerce

note: translators: In-person catalog(s) refers to products sold in-person, e.g. via POS terminal
en: Product data is fetched from the selected In-Person catalog(s). Sync excludes products with custom prices or "any combination" modifiers.
pt: Os dados dos produtos são recolhidos a partir dos catálogos presenciais seleccionados. A sincronização exclui os produtos com preços personalizados ou modificadores de «qualquer combinação».

en: To sync to WooCommerce you must have at least one catalog selected.
pt: Para efectuar a sincronização com o WooCommerce, tem de ter pelo menos um catálogo seleccionado.

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings title, something like: "GoDaddy Payments - Apple Pay"
en: Cannot load the %s gateway to process payment.
pt: Não é possível carregar o portal do(a) %s para processar o pagamento.

en: Cannot load the GoDaddy Payments gateway.
pt: Não é possível carregar o portal do GoDaddy Payments.

note: translators: Placeholder: %s - the gateway settings page title, normally: "GoDaddy Payments - Credit/Debit card"
en: These settings are managed from the %s page
pt: Estas opções são geridas a partir da página do %s

[ctx: General settings]
en: General
pt: Geral

en: Disabled
pt: Desativada

en: The GoDaddy Payments service ID
pt: A ID do serviço GoDaddy Payments

en: The nonce for validating the redirect after onboarding
pt: O número aleatório para validar o redireccionamento após a incorporação

en: The GoDaddy Payments onboarding status
pt: O estado de incorporação do GoDaddy Payments

en: Securely accept card payments and make checkout easier for customers with Apple Pay® on supported devices.
pt: Aceite pagamentos com cartão de forma segura e torne a finalização das compras mais fácil para os clientes com o Apple Pay® em dispositivos compatíveis.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept Apple Pay® on supported devices and make checkout faster for customers. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
pt: Aceite o Apple Pay® em dispositivos compatíveis e torne a finalização das compras mais rápida para os clientes. Receba os pagamentos rapidamente com os depósitos a partir do dia útil seguinte. %1$sAplicam-se os Termos do GoDaddy Payments%2$s.

en: Apple Pay Settings
pt: Opções do Apple Pay

en: Enable
pt: Ativar

en: Enable to add the payment method to your checkout.
pt: Active esta opção para adicionar a forma de pagamento à finalização das compras.

en: Apple Pay shows to %1$sSafari users on supported devices%2$s.
pt: O Apple Pay é mostrado aos %1$sutilizadores do Safari em dispositivos compatíveis%2$s.

note: translators: Text displayed next to a dropdown input field with a list of pages for the user to choose from
en: Pages to enable Apple Pay on
pt: Páginas onde activar o Apple Pay

en: Cart
pt: Carrinho

en: Checkout
pt: Finalizar a compra

en: Single Product
pt: Produto individual

en: Button label
pt: Texto do botão

en: Check button labels here
pt: Confirme o texto dos botões aqui

[ctx: Apple Pay]
en: Add Money with
pt: Adicionar dinheiro com

[ctx: Apple Pay]
en: Book with
pt: Marcar com

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
pt: Comprar com

[ctx: Apple Pay]
en: Check out with
pt: Finalizar a compra com

[ctx: Apple Pay]
en: Contribute with
pt: Contribuir com

[ctx: Apple Pay]
en: Donate with
pt: Doar com

[ctx: Apple Pay]
en: Order with
pt: Encomendar com

[ctx: Apple Pay]
en: Plain (logo only)
pt: Simples (apenas o logótipo)

[ctx: Apple Pay]
en: Reload with
pt: Recarregar com

[ctx: Apple Pay]
en: Rent with
pt: Arrendar com

[ctx: Apple Pay]
en: Set up
pt: Configurar

[ctx: Apple Pay]
en: Support with
pt: Prestar assistência com

[ctx: Apple Pay]
en: Tip with
pt: Dar gratificação com

[ctx: Apple Pay]
en: Top Up with
pt: Carregar com

en: Button style
pt: Estilo do botão

en: Check button style here
pt: Confirme o estilo dos botões aqui

en: Black
pt: Preto

en: White
pt: Branco

en: White with outline
pt: Branco com contorno

en: Button height
pt: Altura do botão

en: Apple requests the button size match your cart/checkout button and be 30 to 64 pixels tall. The width is set automatically.
pt: A Apple solicita que o tamanho do botão coincida com o botão do carrinho/da finalização das compras e tenha uma altura entre 30 e 64 píxeis. A largura é definida automaticamente.

en: Check button size here
pt: Confirme o tamanho dos botões aqui

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept Google Pay™ on supported devices and make checkout faster for customers. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
pt: Aceite o Google Pay™ em dispositivos compatíveis e torne a finalização das compras mais rápida para os clientes. Receba os pagamentos rapidamente com os depósitos a partir do dia útil seguinte. %1$sAplicam-se os Termos do GoDaddy Payments%2$s.

en: Google Pay Settings
pt: Opções do Google Pay

note: translators: Placeholders: %1$s - open <a> HTML link tag, %2$s - close </a> HTML link tag
en: Google Pay shows on %1$ssupported browsers%2$s.
pt: O Google Pay é mostrado nos %1$snavegadores compatíveis%2$s.

en: Pages to enable Google Pay on
pt: Páginas onde activar o Google Pay

[ctx: Google Pay]
en: Book with
pt: Marcar com

[ctx: Google Pay]
en: Buy with
pt: Comprar com

[ctx: Google Pay]
en: Check out with
pt: Finalizar a compra com

[ctx: Google Pay]
en: Donate with
pt: Doar com

[ctx: Google Pay]
en: Order with
pt: Encomendar com

[ctx: Google Pay]
en: Pay with
pt: Pague com

[ctx: Google Pay]
en: Plain (logo only)
pt: Simples (apenas o logótipo)

en: Google requests the button size match your cart/checkout button and be 40 to 100 pixels tall.
pt: A Google solicita que o tamanho do botão coincida com o botão do carrinho/da finalização das compras e tenha uma altura entre 40 e 100 píxeis.

en: Credit/Debit Card
pt: Cartão de crédito/débito

en: Securely accept credit/debit cards in your checkout.
pt: Aceite cartões de crédito/débito de forma segura na finalização das compras.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Accept all major credit/debit cards in your checkout quickly and securely. Get paid fast with deposits as soon as the next business day. %1$sGoDaddy Payments Terms apply%2$s.
pt: Aceite todos os principais cartões de crédito/débito na sua finalização das compras de forma rápida e segura. Receba os pagamentos rapidamente com os depósitos a partir do dia útil seguinte. %1$sAplicam-se os Termos do GoDaddy Payments%2$s.

en: Business Name:
pt: Nome da empresa:

en: Switch account
pt: Mude de conta

en: Account Details
pt: Dados da conta

en: Manage your account settings in the %1$spayments dashboard%2$s
pt: Efectue a gestão das opções da sua conta no %1$spainel de controlo dos pagamentos%2$s

en: Manage your GoDaddy Payments account settings in the %1$sPayments Hub%2$s
pt: Efectue a gestão das opções da conta do GoDaddy Payments no %1$sCentro de Pagamentos%2$s

en: Checkout Settings
pt: Opções de finalização das compras

en: Title in Checkout
pt: Título na finalização das compras

en: Description in Checkout
pt: Descrição na finalização das compras

en: Transaction Type
pt: Tipo de transação

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
pt: Seleccione a forma como as transacções deverão ser processadas. A opção Cobrar envia todas as transacções para liquidação; a opção Autorização simplesmente autoriza o total do pedido para captura posterior.

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
pt: Cobrar

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
pt: Autorização

en: Charge Virtual-Only Orders
pt: Cobrar pedidos exclusivamente virtuais

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
pt: Se o pedido contiver itens exclusivamente virtuais, active esta opção para efectuar a cobrança imediatamente em vez de apenas autorizar a transacção.

en: Capture Paid Orders
pt: Capturar pedidos pagos

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
pt: Capture automaticamente os pedidos quando estes forem alterados para %s.

en: a paid status
pt: o estado de «pago»

en: Accepted Card Logos
pt: Logótipos dos cartões aceites

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
pt: Estes são os logótipos dos cartões que são mostrados aos clientes como sendo aceites durante a finalização das compras.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept.
pt: Esta opção %1$snão%2$s altera os tipos de cartão que o portal irá aceitar.

en: Saved Cards
pt: Cartões guardados

en: Enable customers to securely save their payment cards to their account for future checkout.
pt: Permita que os clientes guardem de forma segura os seus cartões de pagamento na respectiva conta para futuras finalizações de compras.

en: Detailed Decline Messages
pt: Mensagens de recusa detalhadas

en: Enable detailed decline messages for customers during checkout rather than a generic decline message.
pt: Active a apresentação de mensagens de recusa detalhadas aos clientes durante a finalização das compras, em vez de uma mensagem de recusa genérica.

en: Debug Mode
pt: Modo de depuração

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the debug log
pt: Mostre mensagens de erro detalhadas e os pedidos/as respostas da API na página de finalização das compras e/ou guarde-os no registo de depuração

en: Off
pt: Desactivado

en: Show on Checkout Page
pt: Mostrar na página de finalização das compras

en: Save to Log
pt: Guardar no registo

en: Both
pt: Ambas as opções

en: Pay securely with your credit/debit card.
pt: Pague de forma segura com o seu cartão de crédito/débito.

en: Pre-Order release payment failed: %s
pt: O pagamento da reserva no lançamento não teve êxito: %s

en: Currently unavailable
pt: Actualmente indisponível

note: translators: Placeholders: %1$s & %3$s - <a> tag, %2$s & %4$s - </a> tag
en: Securely accept online payments via credit/debit card, wallets, bank redirects, and other methods enabled in your Stripe account. %1$sView Stripe pricing%2$s for your business' location and payment methods. %3$sStripe terms apply%4$s.
pt: Aceite pagamentos online de forma segura através de cartão de crédito/débito, carteiras, redireccionamentos bancários e outros métodos activados na sua conta do Stripe. %1$sVeja os preços do Stripe%2$s para as formas de pagamento e a localização da sua empresa. %3$sAplicam-se os termos do Stripe%4$s.

en: You are about to disconnect your Stripe account. Your store will not be able to process transactions using Stripe until you connect an account again.
pt: Está prestes a desassociar a sua conta do Stripe. A sua loja apenas poderá processar transacções com o Stripe após associar uma conta novamente.

en: General
pt: Geral

en: Disconnect Stripe Account
pt: Desassociar conta do Stripe

en: Connecting to Stripe...
pt: A estabelecer uma ligação ao Stripe...

en: This operation can take up to a few seconds. Please reload this page to check the current status.
pt: Esta operação poderá demorar alguns segundos. Recarregue esta página para confirmar o estado actual.

en: Connect Stripe Account
pt: Associar conta do Stripe

en: Afterpay / Clearpay
pt: Afterpay/Clearpay

en: BECS direct debit
pt: Débito direto da BECS

en: Credit / Debit
pt: Crédito/débito

en: SEPA Debit
pt: Débito através de SEPA

en: ACH Direct Debit
pt: Débito direto através de ACH

en: Order Instructions:
pt: Instruções do pedido:

en: Local delivery
pt: Entrega local

en: Allow customers to select local delivery service. Taxes will be applied using customer's shipping address.
pt: Permita que os clientes seleccionem o serviço de entrega local. Os impostos serão aplicados com base no endereço de envio do cliente.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
pt: Digite um custo (excluindo os impostos) ou uma soma, como, por exemplo, <code>10,00 * [qty]</code>.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
pt: Utilize <code>[qty]</code> para o número de itens, <br/><code>[cost]</code> para o custo total dos itens e <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> para as taxas baseadas em percentagens.

en: Checkout Title
pt: Título da finalização das compras

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pt: Isto controla o título que o utilizador vê durante a finalização das compras.

en: Tax status
pt: Estado de imposto

en: Taxable
pt: Taxável

[ctx: Tax status]
en: None
pt: Nenhum

en: Cost
pt: Custo

en: Minimum order amount total when available
pt: Total do montante do pedido mínimo, quando estiver disponível

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to in order to select the shipping method.
pt: O montante que o pedido de um cliente deverá ultrapassar ou equivaler para seleccionar o método de envio.

en: Minimum order total when free
pt: Total do pedido mínimo, quando for grátis

en: The amount a customer’s order must be greater than or equal to for the shipping method to be free.
pt: O montante que o pedido de um cliente deverá ultrapassar ou equivaler para o método de envio ser grátis.

en: This description will be displayed underneath the Local Delivery shipping method name in the Cart and Checkout pages.
pt: Esta descrição será mostrada por baixo do nome do método de envio de Entrega Local no carrinho e nas páginas de finalização das compras.

en: Delivery instructions
pt: Instruções de entrega

en: Message that the customer will see on the order received page and the processing order email after checkout.
pt: Mensagem que o cliente irá ver na página de pedido recebido e no email de pedido em processamento após a finalização da compra.

en: Shipping method description that the customer will see during checkout.
pt: Descrição do método de envio que o cliente irá ver durante a finalização das compras.

en: Pickup instructions
pt: Instruções de recolha

en: Message that the customer will see on the order received page as well as in the processing order and ready for pickup emails.
pt: Mensagem que o cliente irá ver na página de pedido recebido, bem como nos emails de pedido em processamento e de pedido pronto para recolha.

en: Pickup Instructions
pt: Instruções de levantamento

en: Carrier
pt: Transportadora

en: Tracking number
pt: Número de rastreio

en: Items
pt: Itens

en: Warning! Plain Permalinks Detected
pt: Atenção! Ligações permanentes simples detectadas

en: You attempted to install a blocked plugin.
pt: Tentou instalar um plugin bloqueado.

en: One or more blocked plugins have been removed.
pt: Foram removidos um ou mais plugins bloqueados.

note: translators: Placeholders: %1$s - Opening <a> tag, %2$s - Closing </a> tag
en: GoDaddy disallows a small list of plugins that can cause performance and other issues on your store. If you attempt to install them, we'll remove them for you. You can check out %1$sthe entire plugin blocklist here%2$s.
pt: A GoDaddy não permite a utilização de uma pequena lista de plugins que podem causar problemas de desempenho e outros na sua loja. Se os tentar instalar, iremos removê-los por si. Pode consultar %1$sa lista de bloqueio de plugins completa aqui%2$s.

en: Shipments
pt: Envios

note: translators: Placeholder: %s - tracking URL
en: Tracking URL: %s
pt: URL de rastreio: %s

en: Your order is ready for pickup.
pt: O seu pedido está pronto para ser recolhido.
